Drodzy uczestnicy i sympatycy Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA!
Chcielibyśmy serdecznie podziękować za Waszą obecność na czwartym dniu naszego Festiwalu, który obfitował w wiele interesujących wydarzeń i niezapomnianych chwil.
Dzień rozpoczęliśmy warsztatami językowymi z języka hebrajskiego, które poprowadził mgr Tomasz Duda z Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Była to świetna okazja, aby zgłębić tajniki tego pięknego języka w przyjaznej atmosferze Piwnicy Synagogi.
Następnie mieliśmy przyjemność gościć Agnieszkę Dobkiewicz podczas literackiego spotkania autorskiego, na którym autorka zaprezentowała swoją książkę “Pożydowskie”. Dyskusję prowadziła Urszula Rybicka z Żydoteki, a spotkanie odbyło się w Mykwie.
W tym samym czasie w Mleczarni odbył się wykład Maszy Makarovej z Muzeum Getta Warszawskiego, który dotyczył nowoczesnych form dotarcia do młodych ludzi za pomocą filmików na TikToku o tematyce żydowskiej. Była to niezwykle inspirująca prezentacja.
Popołudnie przyniosło kolejny ciekawy wykład, tym razem dr Agaty Rybińskiej z UMCS w Lublinie, która opowiedziała o modlitewnikach Żydów wrocławskich w XIX wieku i wyzwaniach akulturacji. Wykład miał miejsce w Piwnicy Synagogi.
O 18:30 w Mleczarni odbyło się wspólne śpiewanie żydowskich piosenek i szlagierów dwudziestolecia międzywojennego, prowadzone przez Inge Dinesen i Leopolda Galickiego z TSKŻ. Był to wyjątkowy moment pełen radości i wspólnego muzykowania.
Wieczorem przenieśliśmy się do Synagogi pod Białym Bocianem na koncert pamięci Abrahama Geigera. Wystąpili:
- Isidoro Abramowicz
- Chór Synagogi Pestalozzistrasse z Berlina
- Jakub Stefek
- oraz dyrygent Stanisław Rybarczyk
Było to niezwykle poruszające wydarzenie, które na długo pozostanie w naszej pamięci. Koncert był hołdem dla Abrahama Geigera, a jego wykonawcy dostarczyli publiczności niesamowitych doznań muzycznych.
Następnie, w ramach Klubu Filmowego Ambasady Izraela, odbył się pokaz filmu “Konserwator” w reżyserii Yosii Madmoni, który poprzedziło wprowadzenie Martyny Stec ze Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej. Film wyświetlono w Muzeum Teatru.
Na zakończenie dnia, na dziedzińcu odbyły się warsztaty tańca izraelskiego prowadzone przez Hannę Łukaszewicz-Gulanowską, które zgromadziły wielu entuzjastów tańca i zakończyły dzień pełen wrażeń w rytmach izraelskich melodii.
Dziękujemy, że byliście z nami i stworzyliście niepowtarzalną atmosferę tego dnia. Czekamy na Was na kolejnych wydarzeniach festiwalu!