Kommuna Lux z Odessy (Ukraina) zagra po raz pierwszy we Wrocławiu!

Zespół Kommuna Lux /Odessa, Ukraina/

30 lipca rozpocznie się 24. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha we Wrocławiu. Jak co roku Festiwal  otworzy Klezmerska Hawdala w Synagodze Pod Białym Bocianem, gdzie po tradycyjnej ceremonii hawdali, czyli praktykowanego w judaizmie oddzielenia czasu szabatu od dnia powszedniego, usłyszymy pierwszy koncert tegorocznej edycji Simchy. Tego występu nie można ominąć!

Po raz pierwszy we Wrocławiu zagra Kommuna Lux, zespół z Odessy w Ukrainie o niepowtarzalnym stylu łączącym muzykę klezmerską z Odessa Gangsta Folk. Na koncert zapraszamy w sobotę 30 lipca o 22.01 do Synagogi Pod Białym Bocianem. Bilety w cenach 50 zł (normalny) i 40 zł (ulgowy) są już w sprzedaży w serwisie Ticketmaster.

„W Odessie ludzie potrafią być razem. W Odessie wszyscy będą się śmiać i śpiewać”. Te słowa, pochodzące ze starego dwuwiersza, Kommuna Lux potwierdza każdym swoim występem. Jak bardzo ten optymistyczny przekaz pasuje do program Festiwalu, którego nazwa – „simcha” znaczy radość i jak wiele otuchy może przynieść publiczności w tych niełatwych czasach przekonają się wszyscy, którzy wybiorą się na ten koncert.

Kommuna Lux wyróżnia się autorskim, niepowtarzalnym stylem muzycznym wynikającym z połączenia porywającej muzyki klezmerskiej oraz znanych gangsterskich pieśni ludowych pochodzących z ich rodzinnego miasta. Muzycy wykonują pełne radości pieśni i melodie z Odessy i całej Europy Wschodniej w doskonale dopracowanych, zaskakujących aranżacjach. Swoją twórczością podkreślają także to, co charakteryzuje mieszkańców Odessy: wielką tolerancję, swobodny styl życia i naprawdę specyficzne poczucie humoru. To wielokulturowe ukraińskie miasto portowe słynie na całym świecie z kwitnącej żydowskiej społeczności, a także jest kolebką „miejskich pieśni” jako niezależnego gatunku.

Zespół powstał w 2014 roku i startował pod nazwą „Felix Shinder & Dengi Vpered”. Można powiedzieć, że właśnie wtedy powstał uliczny gang, który uzbrojony zamiast w noże, w instrumenty muzyczne, opanował najróżniejsze zakątki miasta. Odessa pamięta ich szalone, żywiołowe występy na podwórkach Mołdawianki (żydowskiej dzielnicy), na słynnym miejskim targu Privoz, w starym drewnianym tramwaju numer 5, na promenadzie Primorsky Boulevard czy w zardzewiałych kołyszących się łodziach na popularnej plaży Lustdorf. Od tego czasu ta niezwykle oryginalna formacja muzyczna zagrała też liczne, wielkie koncerty na renomowanych scenach nie tylko w Ukrainie, ale i za granicą. Wystąpili m.in. w USA, Izraelu, Brazylii, Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Holandii i Belgii.

W 2020 roku grupa zmieniła nazwę zespołu na „Kommuna Lux”, która nawiązuje do osławionej Kommunałki, jednej z najbardziej rozpowszechnionych form życia komunalnego w całym Związku Radzieckim. Koncerty zespołu gromadzą wielu ludzi i wszyscy mogą poczuć się tak jak dawniej na rozległych podwórkach Odessy, gdzie toczyło się wspólne podwórkowe życie. „Lux” podkreśla duże znaczenie i pozytywny aspekt tych spotkań, a także oznacza najwyższy poziom wspólnego muzykowania. W tym samym czasie w zespole pojawił się nowy, charyzmatyczny wokalista Bagrat Tsurkan, który koncertuje wraz z tymi wspaniały muzykami do dziś. Wszyscy członkowie Kommuny Lux to synowie Odessy, słynnej perły Morza Czarnego. Tak jak inni mieszkańcy, czule nazywają swoje miasto „Odessa Mama”.

Od początku rosyjskiej agresji Kommuna Lux na wszystkich swoich koncertach zbiera datki na wsparcie akcji humanitarnych na Ukrainie. Bardzo niewiele koncertów odbywa się obecnie w Ukrainie, a jeśli już to w bardzo trudnych warunkach. Jednak mimo tej nadzwyczaj trudnej sytuacji, muzycy są bardzo szczęśliwi z każdej możliwości spotkania z publicznością.

Koncerty zespołu Kommuna Lux to wyjątkowa atmosfera – w powietrzu unosi się nuta historii oraz morska aura, a także typowe ponadczasowe ukraińskie poczucie humoru. Do tego genialne brzmienie i wyjątkowe aranżacje piosenek. Każde ich show to zdecydowane wibrujące rytmy, orzeźwiające dźwięki i mnóstwo żądzy życia i zabawy!

Koncert zespołu Kommuna Lux w ramach 24. Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha odbędzie się w sobotę 30 lipca o godzinie 22.01 w Synagodze Pod Białym Bocianem. Warto już teraz zapisać sobie tę datę i zaopatrzyć się w bilety. Kupimy je w cenach 50 złotych (normalny) i 40 zł (ulgowy) w serwisie Ticketmaster.

Zespół zagra w składzie:

Bagrat Tsurkan – wokal

Vitya Kirillov – gitara

Oleg Vasianovych – akordeon

Vladimir Gitin – klarnet

Andrey Okramovych – trąbka

Yaroslav Besh – puzon

Sergey Poltorak – perkusja

Cały program 24. Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha będzie ogłoszony po połowie lipca.

Organizatorem Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha jest Fundacja Pro Arte 2002.