KONCERT: Yaron Trio

CARMINA JUDAICA – żydowski świat w muzycznym kalejdoskopie

1.08.2022 |poniedziałek| godz. 20:00

KONCERT: Yaron Trio

CARMINA JUDAICA – żydowski świat w muzycznym kalejdoskopie

Przedpremierowo!

Synagoga, bilety: 40 zł (normalne), 30 zł (ulgowe): Bilety na SIMCHA – Yaron Trio – CARMINA JUDAICA | pon., 1 sie 2022, 20:00, Synagoga Pod Białym Bocianem, Wrocław (ticketmaster.pl)

Yaron Trio wystąpi we Wrocławiu w ramach 24. Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha z niesamowitym programem CARMINA JUDAICA, który zaprezentuje przedpremierowo! CARMINA JUDAICA porusza najgłębsze struny wrażliwości. Wykonywana muzyka sprawia, że świat mieni się̨ kolorami, pulsuje i tętni życiem. Utwory opowiadają o tym co swojskie, ale i dalekie. Jednocześnie skłaniają do głębokiej refleksji, że wolność i pokój to zjawiska niezwykle kruche, które trzeba troskliwie pielęgnować́. Zasłyszane tu okruchy roztrzaskanych tradycji stanowią̨ swoistą przestrogę̨ i metaforyczny komentarz do otaczającej nas dzisiaj rzeczywistości.

CARMINA JUDAICA to pieśni reprezentujące różne nurty kultury żydowskiej, śpiewane w języku jidysz, hebrajskim, francuskim, polskim i ladino. Układają się one w opowieść o żydowskim świecie i przybliżają nam jego różnorodność. Przywodzi to skojarzenie ze średniowiecznym zbiorem utworów poetyckich nazwanych Carmina Burana, złożonym z 254 pieśni o bardzo różnym charakterze, począwszy od moralitetów, aż po pieśni do tańca oraz biesiadne.

Muzyka wykonywana przez Yaron Trio również potrafi sprawić, że publiczność ma przed oczami różne obrazy. Raz sączy się jak dym z fajki i kołysze miarowo niczym karawana przemierzająca pustynię, innym razem wzrusza kantorskim zawołaniem do Najwyższego. Filmowa wręcz narracja utworów porywa nas w swoistą tułaczkę̨ – pełną nostalgii, ale i przesiąkniętą̨ iskrą życia. Wiele w tej muzyce zaklętych jest historii i choć́ ich sceneria zmienia się jak w kalejdoskopie całość́ brzmi niezwykle spójnie. Wrażenie robi także elektroniczny ambient i zdający się̨ nie mieć́ granic, mesmeryczny głos charyzmatycznej wokalistki – Agnieszki Mendel, która przez lata współpracowała z Teatrem „Gardzienice”.

Zespół powstał na początku 2016 roku w Lublinie. Pretekstem do spotkania dla trójki artystów i do wspólnego tworzenia były muzyczne eksploracje bogatych zasobów muzyki żydowskiej oraz odnalezienie w nich współczesnych treści. „Carmina Judaica” jest debiutancką płytą zespołu Yaron Trio.

Wykonawcy:

Agnieszka Mendel – wokal, fortepian

Robert Brzozowski – kontrabas

Jacek Sribniak – fortepian, klarnet

oraz gościnnie: Maciej Hanusek – elektronika.