dfdfs

MOJŠE BAND / Słowacja

Mojše Band to słowacki zespół klezmerski, który wykorzystując mnogość współczesnych stylów dąży do interpretacji różnych rodzajów i gatunków żydowskiej tradycji. Misją zespołu jest interpretacja muzyki żydowskiej z regionu Europy Środkowej i wzbogacenie jej o to, co najlepsze w gatunku world music. Ich muzyka to niekończąca się podróż, podczas której muzycy swobodnie przekraczają granicę między tradycją i nowoczesnością. W dodatku doskonale się przy tym bawią.

Mojše Band występował na prestiżowych festiwalach (m.in. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, Jazznica Summer Jazz Festival, Pohoda). Przez pięć lat istnienia dał prawie dwieście znakomicie przyjętych koncertów, zapewniając sobie ugruntowane miejsce na międzynarodowe scenie muzycznej. W lutym 2012 roku w Studiu Eksperymentalnym Akademii Muzycznej w Krakowie zespół zarejestrował dwa albumy – ,”Żydowskie pieśni ze Słowacji” oraz „Szabat Songs Jam”. Wraz z Richardem Blumenfeldem wziął również udział w audiowizualnym projekcie „Návraty – Umkarim”, poświęconym pamięci ofiar Shoah.

Mojše Band wystąpi w składzie:

Michal Palko – cymbały, wokal, flet, jaw-harp
František Kubiš – akordeon, wokal, stopa
Łukasz Labusga – tuba, wokal

_______________________________________
06/06/2015, sobota, godz. 22:33
Synagoga pod Białym Bocianem, Wrocław

bilety: 40 zł, 30 zł

KONCERT POŁUDNIOWY: JAROSŁAW PIETRZAK (skrzypce), JULITA PRZYBYLSKA-NOWAK (fortepian)

w programie: kompozycje Josepha Achrona
 

Festiwalowa niedziela to dzień muzyki klasycznej. Julita Przybylska-Nowak oraz Jarosław Pietrzak podczas koncertu południowego zaprezentują kompozycje Josepha Achrona na fortepian i skrzypce. Joseph Achron to kompozytor żydowskiego pochodzenia z przełomy XIX i XX wieku, ukończył Konserwatorium Petersburskie, zmarł w 1943 roku w Stanach Zjednoczonych.
 
Julita Przybylska-Nowak
Ukończyła z wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie prof. Janiny Butor. Studia pianistyczne odbyła pod kierunkiem prof. Czesława Stańczyka w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, gdzie rozpoczęła studia podyplomowe w klasie prof. Józefa Stompla. Ukończyła je w Mistrzowskiej KlasieFortepianu prof. Włodzimierza Obidowicza w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Swoje umiejętności doskonaliła na wielu kursach mistrzowskich. Jest dwukrotną stypendystką Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie. Brała udział w wielu konkursach pianistycznych w kraju i za granicą. Koncertowała we Włoszech, Niemczech i na Tajwanie.Dokonała prawykonania, a następnie nagrania płytowego ostatnich sonat wrocławskiego kompozytora Ryszarda Bukowskiego, a także nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji we Wrocławiu i w Katowicach. W 2010 roku wspólnie ze skrzypkiem Jarosławem Pietrzakiem wystąpiła podczas ceremonii wręczenia odznaczenia „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Yad Vashem. Od roku 2001 jest pracownikiem  Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. W 2012 roku uzyskała tytuł doktora sztuki.
 
Jarosław Pietrzak
Ukończył z wyróżnieniem Liceum Muzyczne im. H.Wieniawskiego w Łodzi. Dalszą edukację muzyczną  kontynuował w klasie skrzypiec prof. Zenona Brzewskiego w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, którą ukończył w 1986 r. Jest laureatem Festiwalu Młodych Skrzypków w Lublinie w 1980 r. oraz Konkursu Muzyki Kameralnej im. K. Szymanowskiego w Łodzi w 1986 r. Wielokrotnie brał udział w kursach mistrzowskich, gdzie pracował pod kierunkiem wybitnych pedagogów. Od 1996 r. jest koncertmistrzem i jednym z założycieli Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej „Wratislavia”. Prowadzi także ożywioną działalność solistyczną i kameralną. Jako solista występował w znaczących salach koncertowych. Brał udział w wielu festiwalach w Polsce i za granicą. W swoim dorobku ma płytę  Polish Violin Duos  nagraną wspólnie ze skrzypkiem Bartłomiejem Niziołem, na której znalazły się utwory współczesnych kompozytorów polskich. Dokonał także nagrań koncertów kompozytorów barokowych prowadząc od pulpitu koncertmistrza orkiestrę kameralną Filharmonii Wrocławskiej . W 2010 roku wspólnie z pianistką Julitą Przybylską – Nowak wystąpił podczas ceremonii wręczenia odznaczenia „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Yad Vashem. Jest profesorem Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie od 1993 r. prowadzi klasę skrzypiec. Wykłada na Letnich Kursach Interpretacji Muzycznej w Dusznikach Zdroju, prowadził także Kursy Mistrzowskie w Daejeon w Korei Południowej.
 
Program koncertu:
,,Lullaby” op.1
,,Einen Tanzimprovization” na temat hebrajskiej melodii żydowskiej
,,Maerchen” op.46
,,Taniec hebrajski na temat melodii ludowej”
,,Melodia hebrajska”
,,Prelude” op.13
,,Scher” op.42
,,Second Lullaby” op.20
,,Canzonetta” op. 52 nr 2
,,Jewish lullaby” op. 35 nr 2




______________________________________
07/06/2015, niedziela, godz. 12:00
Synagoga pod Białym Bocianem, Wrocław
bilety: 10 zł

 

KONCERT GALOWY — BENEFIS JERZEGO KICHLERA

ICCHAK HOROWITZ /Kraków/ — kantor,
WALENTYN DUBROWSKI /Kraków/ — fortepian,

PIOTR BARON — saksofon,
MAGDALENA DYNOWSKA — sopran,
IOTR BUNZLER — tenor,

PIOTR ROJEK — organy,CHÓR SYNAGOGI POD BIAŁYM BOCIANEM,
STANISŁAW RYBARCZYK — dyrygent

Benefis Jerzego Kichlera to wyjątkowe wydarzenie w ramach tegorocznej edycji festiwalu SIMCHA. Jerzy Kichler jest postacią wybitną, zasłużoną dla odbudowy żydowskiego życia religijnego i kulturalnego w Polsce. Był przewodniczącym Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz wrocławskiej Gminy Żydowskiej; twórcą praw regulujących funkcjonowanie gmin żydowskich w Polsce i inicjatorem odbudowy Synagogi pod Białym Bocianem. Kichler to także człowiek dialogu – jest jednym z założycieli wrocławskiej Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań i byłym członkiem rady Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. Benefis to uhonorowanie i popularyzacja ważnych dla Wrocławia i Polski dokonań Jerzego Kichlera – wspaniałego, lecz skromnego człowieka, w dalszym ciągu aktywnego działacza wrocławskiej społeczności żydowskiej.

Benefis uświetni koncert galowy podczas którego wystąpią znakomici muzycy – kantor Icchak Horovitz oraz towarzyszący mu na fortepianie Walentyn Dubrowski .Na jednej scenie zobaczymy wybitnego saksofonistę Piotra Barona, znakomitego organistę Piotra Rojka. Wystąpią także soliści- Magdalena Dynowska, Piotr Bunzler, a także jedyny chór synagogalny w Polsce, który współpracuje z największymi kantorami naszych czasów – wrocławski Chór Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka.

Icchak Horovitz
Rabin Synagogi Krakowa – Izraelczyk, który wykształcenie zdobył w Chabad Lubawicz. Poprzednio kierował jesziwą w Kijowie. Psycholog, ale przede wszystkim kantor, związany korzeniami z linią łańcucko-wadowicką, wywodzący się z rodziny o tradycjach muzycznych sięgających wielu pokoleń.

Walentyn Dubrowski
Multiinstrumentalista (fortepian, akordeon, melodyka, gitara, bas), akompaniator, aranżer, muzyk sesyjny. Ukończył wydział muzykologii Państwowego Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Kijowie.
Mieszka i tworzy w Krakowie, gdzie podjął współpracę z wieloma artystami i zespołami artystycznymi.

Piotr Baron
Jeden z najważniejszych polskich saksofonistów i liderów polskiej muzyki jazzowej. W swojej ponad trzydziestoletniej działalności muzycznej współpracował z najwybitniejszymi artystami z polskiej i światowej sceny jazzowej jak Ray Charles, Art Farmer, Wadada Leo Smith, Tomasz Stańko, Billy Harper, David Murray, Kevin Mahogany, Eddie Henderson, Zbigniew Namysłowski, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Krzesimir Dębski, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski czy Jan Ptaszyn Wróblewski. Nagrał kilkadziesiąt płyt jako muzyk sesyjny, a także kilka albumów pod własnym nazwiskiem.

Piotr Rojek
Absolwent Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, w klasie organów mgr. Klemensa Kaminskiego.
Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki (1997) oraz Internationale Altenberger Orgelakademie w Niemczech (1998).
Koncertował na wielu prestiżowych festiwalach, m.in. w Kamieniu Pomorskim, Oliwie, Warszawie, we Wrocławiu i w Katowicach, występując m.in. z Maestrą Teresą Żylis-Gara. Ma także w dorobku nagrania archiwalne dokonane dla Rozgłośni Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Jest ponadto dyrektorem artystycznym Festiwali Organowych o randze międzynarodowej – m.in. w Nowogrodźcu, Oleśnicy i w Wołowie (Cantus Organi).
Piotr Rojek ma w dorobku osiem płyt CD. Nagrana w 2005 roku płyta (Dux 0520) na zabytkowych organach Adama Horacego Caspariniego w Wołowie otrzymała nominację do prestiżowej nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej FRYDERYK.

Chór Synagogi Pod Białym Bocianem
Powstał w kwietniu 1996 roku z inicjatywy dyrygenta Stanisława Rybarczyka, studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz dzięki przychylności Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu.
Chór występuje regularnie w Polsce i za granicą. Brał udział w licznych Festiwalach m.in. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu „Wratislavia Cantans”, Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie, Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Festiwalu Gaude Mater w Częstochowie. Koncertował na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem. Uczestniczył w obchodach rocznicy Nocy Kryształowej w Hanowerze, Brunszwiku, Berlinie, Hamburgu i Görlitz.
Chór Synagogi Pod Białym Bocianem, jest jedynym profesjonalnym chórem synagogalnym w Polsce. Śpiewa utwory kompozytorów żydowskich, głównie muzykę synagogalną. Wykonuje muzykę zapomnianą – muzykę zniszczonych synagog Europy.
Popularyzuje pieśni wybitnego wrocławskiego kantora, wykładowcy wrocławskiego Seminarium Rabinackiego w latach 1844-1889 Moritza Deutscha.

Stanisław Rybarczyk
Dyrygent, animator kultury i pedagog. Przez lata kariery artystycznej związany z Operą Wrocławską, Filharmonią Wrocławską, Ośrodkiem PR i TV we Wrocławiu, Wojewódzkim Domem Kultury, Centrum Sztuki IMPART, Agencją Artystyczną Pro Musica, Akademią Muzyczną we Wrocławiu, Liceum Muzycznym we Wrocławiu, Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu oraz Theater Goerlitz /Niemcy/.
Twórca i wieloletni dyrektor artystyczny Zespołu Kameralnego PR i TV we Wrocławiu, Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu, Polsko – Niemieckiej Młodej Filharmonii Dolny Śląsk, Chóru Kameralnego Filharmonii Wrocławskiej i szeregu innych zespołów.
Wystąpił na wielu festiwalach m. in. Wratislavia Cantans, Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Gaude Mater, Silesia Sonans, Legnica Cantat, Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie, Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Festiwalu „Warszawa Singera”, festiwalach w Madrycie, Wiesbaden, Rydze, Nancy, Berlinie i Tallinie.
Dyrygował koncertami w filharmoniach w Polsce i za granicą.
Występował wielokrotnie w większości krajów europejskich oraz w Chinach.
Dyrygował wieloma operami m. in. Strasznym Dworem St. Moniuszki, Nabucco G. Verdiego, Manru I. Paderewskiego, Aidą, Traviatą, Trubadurem G. Verdiego, Czarodziejskim Fletem W.A. Mozarta.
Dokonał szeregu prawykonań m. in. Mszy Polskiej i Oratorium Pieśń Świata H.F. Tabęckiego. 

_______________________________________

07/06/2015, niedziela, godz. 18:00
Synagoga pod Białym Bocianem, Wrocław
bilety: 50 zł, 40 zł

KONCERT: PROJEKT “BERJOZKELE” — KOŁYSANKI I PIEŚNI WIECZORNE
OLA BILIŃSKA z zespołem /Warszawa/

Berjozkele to projekt muzyczny, którego sednem jest nowoczesna reinterpretacja tradycyjnych i przedwojennych piosenek w jidysz. Podstawą projektu Berjozkele jest muzyka etniczna, a źródłami poszukiwań –  muzyka współczesna, a także psychodelia lat sześćdziesiątych. Entuzjastycznie przyjęty album “Berjozkele – kołysanki i pieśni wieczorne jidysz” ukazał się w grudniu 2014 roku nakładem Żydowskiego Instytutu Historycznego i okazał się sensacją na rynku muzycznym. 

Jest to zbiór utworów nastrojem i tematyką związanych z nocą, ciszą, snem. Wiele z nich było popularnych w Polsce i na Kresach Wschodnich na początku XX wieku i w okresie międzywojennym, należały do repertuaru znanych artystów tamtego okresu; inne z kolei to utwory u nas nieznane lub zapomniane. Bardzo ważną płaszczyzną tych kompozycji są teksty, będące świadectwem talentu przedwojennych twórców i bogactwa kultury jidysz. Ola Bilińska pod okiem jidyszystki Anny Rozenfeld odtworzyła to bogactwo z ogromną dbałością o brzmienie języka i interpretację.

Skład zespołu:

Ola Bilińska – śpiew, OP-1, dzwonki orkiestrowe, looper
Kacper Szroeder – trąbka, flugelhorn, cymbały białoruskie, looper
Michał Moniuszko – kontrabas, mandolina
 

______________________________
08/06/2015, poniedziałek, godz. 20:00
Synagoga pod Białym Bocianem, Wrocław
bilety: 40 zł, 30 zł

KONCERT: ANASHIM — SEKRETNY OGRÓD
MARTA GZOWSKA-SAWICKA z zespołem /Teatr Polski, Bielsko-Biała/

Sekretny Ogród – to projekt wyjątkowy. Połączenie folku, jazzu i teatru. W przeciągu półrocznej pracy nad doborem odpowiedniego materiału udało się odnaleźć zapomniane już dawno pieśni i tradycyjne utwory muzyczne, czerpiące z kultury i literatury żydowskiej.

Autorka projektu, aktorka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej i jednocześnie charyzmatyczna wokalistka – Marta Gzowska-Sawicka postanowiła przybliżyć widzom bogactwo treści i gatunków pieśni żydowskich. Dlatego też dokonała rzeczy znakomitej, tworząc polskie przekłady tekstów, które do tej pory wykonywane były tylko w językach jidysz, hebrajskim i ladino.

Do udziału w projekcie aktorka zaprosiła znakomitych muzyków. W wyniku tego artystycznego spotkania powstał zespół ANASHIM. Zespół jest laureatem wyróżnienia konkursu Polskiego Radia Programu 2 „Nowa Tradycja” 2014.



Skład zespołu:

Marta Gzowska-Sawicka – śpiew
Wojciech Golec – akordeon
Eugeniusz Kubat – kontrabas
Krzysztof Maciejowski – skrzypce
Marcin Żupański – saksofon, klarnet basowy, flet

______________________________________
09/06/2015, wtorek, godz. 20:00
Synagoga pod Białym Bocianem, Wrocław
bilety: 50 zł, 40 zł

KONCERT: DI GRINE KUZINE – MUZYCZNI PIRACI /Niemcy

Ich muzyka wprost ze wschodnio-berlińskiej gospody trafiła do gramofonów i odtwarzaczy na całym świecie. Kradną z miłości. Muzyczni Piraci. Zostawili swoje serca w Nowym Orleanie, na Ukrainie, w Bośniackich Górach i w Liverpoolu, zabrali stamtąd wszystko co najlepsze. Ich muzyczni bracia to: Manu Chao, Dr. John’a, Devendra Banharta i Naftule Brantweina.

Swój styl określają jako: BERLIN GUMBO. Wyjątkowy, niepowtarzalny, uroczy i pełen mocy, to muzyka prosto z dzikiego wschodnio-europejskiego serca. Wielojęzyczna orkiestra kieszonkowa z silnymi korzeniami. Uskrzydlona, z wielkim sercem i duszą ale i z kanciastym szorstkim berlińskim akcentem. Mają reputację Niemców, którzy jako pierwsi sprawili, że ludzie zaczęli tańczyć: w domu, w Odessie, Kopenhadze, Lizbonie, w klubach i festiwalach w całej Europie!

Skład zespołu:

Karel Komnatoff  – trąbka
Stefan Fräntzel  – klarnet, saksofon tenorowy
Steve R. Lukanky- tuba
Marco Baresi – perkusja
Alexandra Dimitroff – wokal, akordeon

________________________________________

10/06/2015, środa, godz. 20:00
Synagoga pod Białym Bocianem, Wrocław
bilety: 60 zł, 45 zł

KONCERT: PIEŚNI ŻYDOWSKIEGO POLESIA
OLGA MIELESZCZUK z zespołem /Warszawa — Jerozolima/

Pieśni Żydowskiego Polesia to projekt przywołujący obraz utraconego wielokulturowego świata dawnego Polesia, pogranicza kultur, w którym język jidysz przeplata się z polskim, a chasydzkie niguny z głosem pasterki. Olga Mieleszczuk czerpie z tradycji żydowskiej, polskiej, wykonując tradycyjne pieśni ludowe w języku jidysz, pieśni chasydzkie i polskie tanga. W repertuarze szczególne miejsce zajmują utwory Mariam Nirenberg – żydowskiej pieśniarki z Czarnowczyc koło Kobrynia. 

Wielojęzyczny i wielokulturowy charakter repertuaru Nirenberg jest przykładem różnorodności muzycznej i odzwierciedleniem wieloetnicznej kultury Polesia jako regionu pogranicza. Projekt „Pieśni Żydowskiego Polesia” miał swoją premierę w Lincoln Center w Nowym Jorku, w marcu 2013, był prezentowany na Festiwalu Chutzpah! w kanadyjskim Vancouver, festiwalu muzyki żydowskiej w Berkeley California, Festiwalu Warszawa Singera oraz w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku i Centrum Muzycznym Blumental w Tel Avivie. Projekt zaowocował również płytą CD „Pieśni Sztetla”, która spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem zarówno krytyki jak i publiczności.


Skład zespołu:
 

Olga Mieleszczuk- wokal
Maria Maślanka- cymbały
Gosia Szarlik- Woźniak- skrzypce
Robert Lipka- akordeon
Michał Woźniak – kontrabas
 

______________________________
11/06/2015, czwartek, godz. 20:00

Synagoga pod Białym Bocianem, Wrocław
bilety: 50 zł, 40 zł