BLOK MUZYCZNY 21. Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA

KONCERTY MUZYKI ŻYDOWSKIEJ

1-7.06.2019, Synagoga Pod Białym Bocianem we Wrocławiu

_______________________________________________________

1.06.2019 | sobota | KLEZMERSKA HAWDALA, godz. 22:08

KONCERT: NEOKLEZ

Synagoga, bilety: 30 zł, 40 zł.

NeoKlez – moc klezmersko-bałkańskich dźwięków.

Energetyzująca i bezkompromisowa grupa – takimi słowami najczęściej zaczynają się zapowiedzi ich koncertów. Zespół prezentuje własne spojrzenie na muzykę klezmerską poprzez łobuzerski styl i wibrującą energię, która stała się ich wizytówką.

Po sukcesie debiutanckiego albumu „Pięć stron świata” młodzi muzycy z Lublina rozpoczęli muzyczną podróż po zakątkach Polski i Europy. Ich własne kompozycje charakteryzuje nieregularne metrum, przesunięcia rytmiczne oraz łączenie tradycyjnego brzmienia z elementami współczesnej muzyki popularnej, takimi jak: drum’n’bass, jazz, funk, rock. Każdy koncert NeoKlez, to potężna dawka mocy klezmersko-bałkańskich dźwięków.

Sami o sobie mówią: „Chcemy, aby nasza muzyka trafiała do bardzo szerokiego grona publiczności i aby nie ograniczało się ono tylko do miłośników muzyki klezmerskiej.”

NeoKlez wielokrotnie pojawiał się w radiu i telewizji. Ponadto na specjalne zamówienie pięciu ogólnopolskich rozgłośni radiowych zespół stworzył muzykę do serialu audio „Filip” Leopolda Tyrmanda w reżyserii Krzysztofa Czeczota. W Superprodukcji udział wzięli znakomici aktorzy polskiej sceny: Paweł Królikowski, Antoni Pawlicki, Włodzimierz Press, Jacek Braciak, Cezary Żak, Izabela Kuna, Olga Bołądź, Antoni Królikowski, Anna Próchniak, Józef Pawłowski i wielu innych.

W grudniu 2015 ukazała się płyta pod tytułem „Manowce”, na której gościnnie występują między innymi: Czesław Mozil jako Sztefan Wons, Paprodziad z zespołu Łąki Łan, grupa Chonabibe, Ifi Ude oraz JanNiezbendny. Produkcja ta, jest bardzo entuzjastycznie przyjmowana przez szerokie grono odbiorców i cieszy się uznaniem wśród wielu krytyków muzycznych oraz wciąż cieszy koncertową publiczność.

Zespół ma na koncie ponad 300 koncertów zagranych na terenie całej Polski oraz liczne wystąpienia za granicą, w tym udział w wielu ważnych festwialach. Grupa znana jest również już wrocławskiej publiczności, gdyż wystąpiła na Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha w 2017 roku. Tym razem wróci do Wrocławia z nowym materiałem, który aktualnie przygotowuje. Będzie to specjalny album na przypadające w tym roku 10-lecie NeoKlez. Na nowej płycie pojawią się między innymi utwory z gościnnym udziałem takich muzyków jak: Czesław Mozil, Włodek Paprodziad Dembowski czy Jarecki.

Więcej informacji na:

strona internetowa: www.neoklez.com

FB: www.facebook.com/neoklez

Video: https://www.youtube.com/watch?v=z_6qamvq7Ic

Skład:

STANISŁAW LESZCZYŃSKI – skrzypce

DAMIAN SZYMCZAK – klarnet

PIOTR TOMALA – akordeon

KACPER BARDZKI – gitara basowa, syntezator

TOMASZ BIELECKI – perkusja, instrumenty perkusyjne

_______________________________________________________

2.06.2018 | niedziela|godz. 20:00

KONCERT: YAMMA ENSEMBLE /Izrael/

Synagoga, bilety: 50 zł, 60 zł

Yamma Ensemble – powrót do korzeni

Ten koncert będzie wielkim wydarzeniem! Po raz pierwszy we Wrocławiu zagra Yamma Ensemble – jeden z najpopularniejszych izraelskich zespołów wykonujących tradycyjną muzykę hebrajską. Grupa czerpiąc z wielowiekowej tradycji tworzy unikatowe, przejmujące brzmienie, w którego kreowaniu niebagatelną rolę pełnią dawne, tradycyjne instrumenty takie jak: duduk, kopuz, oud czy szofar.

Zespół rozpoczął swoją działalność jako grupa przyjaciół, którzy postanowili wrócić do korzeni i wykonywać utwory swoich przodków. Unikatowość repertuaru sprawiła, że muzycy z Yamma Ensemble szybko zyskali międzynarodową sławę, wydali dwie płyty i koncertują na całym świecie, wciąż pielęgnując tradycję Bliskiego Wschodu, w której się narodzili. Zespół w swojej twórczości główny nacisk kładzie na język hebrajski będący jedynym wciąż żywym językiem kananejskim. Yamma Ensemble wykonuje również tradycyjną muzykę żydowskich diaspor – pieśni społeczności żydowskich z Jemenu i Babilonu, Sefardyjczyków, a także muzykę chasydzką o fascynujących formach i rytmach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Wszystko to usłyszymy we Wrocławiu! Liczne grono fanów na całym świecie oraz miliony wyświetleń utworów na youtube potwierdzają wyjątkowość muzyki tworzonej przez Yamma Ensemble.

Więcej informacji na:

strona internetowa: http://www.yammaensemble.com

FB: https://www.facebook.com/YammaEnsemble

Video: https://www.facebook.com/YammaEnsemble/videos/338290163437237/

Skład:

TALYA G.A. SOLAN – śpiew,

AVIV BAHAR – oud, kopuz, gitara,

YONNIE DROR – instrumenty dęte,

NUR BAR GOREN – instrumenty perkusyjne

_______________________________________________________

3.06.2019 |poniedziałek |godz. 20:00

KONCERT PAMIĘCI LEOPOLDA KOZŁOWSKIEGO –

CHAIM STERN /Izrael/ – kantor i CHÓR SYNAGOGI POD BIAŁYM BOCIANEM WE WROCŁAWIU POD DYREKCJĄ STANISŁAWA RYBARCZYKA

Synagoga, bilety: 30 zł, 40 zł

Kantor Chaim Stern po raz pierwszy w Polsce!

Jedyny w swoim rodzaju koncert pamięci zmarłego w tym roku Leopolda Kozłowskiego – wybitnego muzyka, kompozytora, dyrygenta i pianisty będzie miał miejsce właśnie podczas 21. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha we Wrocławiu.

Leopold Kozłowski-Kleinman był nazywany “ostatnim klezmerem Galicji” urodził się 26 listopada 1918 roku w Przemyślanach koło Lwowa, od 1945 roku związany z Krakowem. Pochodził z żydowskiej rodziny ze świetnymi tradycjami muzycznymi. Artysta był związany między innymi z Teatrem Żydowskim w Warszawie, gdzie skomponował muzykę do wielu spektakli oraz z cygańskim zespołem „Roma” i zespołem Rzeszowiacy z Mielca. Koncertował m.in. ze Sławą Przybylską, współpracował z Jackiem Cyganem. Opracował sześć polskich wersji musicalu „Skrzypek na dachu”. Był również autorem muzyki filmowej między innymi do „Austerii” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, do polskich sekwencji filmu „Wojny i miłości” w reżyserii Dana Curtisa i sekwencji cygańskich filmu Jerzego Skolimowskiego „Wiosenne wody”. W “Liście Schindlera” Stevena Spielberga zagrał rolę inwestora Andrzeja Farbera, był także konsultantem muzyki gettowej do tego filmu. Jego życie i twórczość opowiedziane zostały w amerykańskim filmie „The Last Klezmer”. Koncertował w Europie, Stanach Zjednoczonych i Izraelu. W 2008 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze”.

Wrocławski koncert Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka – jedynego chóru synagogalnego w Polsce z udziałem znakomitego izraelskiego kantora Chaima Sterna będzie muzycznym hołdem dla tego wybitnego artysty. Leopold Kozłowski wraz z Chórem Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu zainaugurował w 1999 r. wrocławski cykl Koncertów Hawdalowych, odbywających się nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Występował także na Festiwalu Simcha. Tej wyjątkowej muzycznej podróży nie można ominąć!

W tradycyjnym śpiewie synagogalnym kantor zajmuje pierwszoplanowe miejsce. Podczas nabożeństw jest on postacią wiodącą i kreatorem pieśni modlitewnych. Bywa nie tylko interpretatorem, ale również twórcą spontanicznej improwizacji.

Chaim Stern, który uświetni swoim prowadzeniem wrocławski koncert to wyjątkowo utalentowany, 23-letni kantor z Izraela. Urodził się w Jerozolimie, w religijnej, ortodoksyjnej rodzinie, pobierał nauki w Jesziwie. Studiował w Israeli Petach Tikva Cantorial Institute. Sztuki kantorskiej uczył się od słynnych kantorów i artystów, takich jak Elli Jaffe oraz Israel Rand. Prowadził modlitwy w Wielkiej Synagodze w Jerozolimie oraz w Wielkiej Synagodze w Ramat Gan, koncertował między innymi w Tel Awiwie, Jerozolimie, Budapeszcie, Bazylei. W Polsce wystąpi po raz pierwszy.

Chór Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu jest jedynym chórem synagogalnym w Polsce, który już od ponad 20 lat przywraca do życia muzykę zamordowanych synagog, wykonując ją na najwyższym poziomie artystycznym. W jego repertuarze znajdują się utwory najwybitniejszych kompozytorów żydowskich. Chór powstał w kwietniu 1996 roku z inicjatywy znanego wrocławskiego dyrygenta Stanisława Rybarczyka oraz studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu przy wsparciu Gminy Żydowskiej we Wrocławiu. Zespół regularnie towarzyszy nabożeństwom podczas świąt żydowskich i innych uroczystości w Gminie. Odegrał ogromną rolę w popularyzacji pieśni wybitnego wrocławskiego kantora, wykładowcy wrocławskiego Seminarium Rabinackiego w latach 1844-1889 Moritza Deutscha. Współpracuje z Europejskim Centrum Muzyki Żydowskiej w Hanowerze kierowanym przez Andora Izsáka. Krytyka muzyczna wyraża się o Chórze niezwykle entuzjastycznie, podkreślając wspaniałe umiejętności zespołu, a także niepowtarzalną atmosferę koncertów.

Zespół występuje regularnie w Polsce i za granicą. Bierze udział w licznych wydarzeniach muzycznych, m.in.: Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Wratislavia Cantans, Festiwalu Warszawa Singera, wrocławskim Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA, Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Festiwalu Gaude Mater w Częstochowie, Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem. Chór uczestniczył w obchodach rocznicy Nocy Kryształowej w Hanowerze, Brunszwiku, Berlinie, Hamburgu i Görlitz. Wykonywał koncerty z najsłynniejszymi kantorami świata: Josephem Malovanym z Nowego Jorku, Alberto Mizrahim z Chicago, Moshe Schulhofem z Miami, Roslyn Barak z San Francisco, Shmuelem Barzilaiem z Wiednia, Moshe Sternem z Jerozolimy /kantorem Wielkiej Synagogi/, Laszlo Fekete z Budapesztu, Avitall Gerstetter z Berlina, Davidem Ullmannem z Jerozolimy, Israelem Randem z Tel- Awiwu. Współpracował z Justyną Steczkowską, Mateuszem Pospieszalskim, Bente Kahan, a także z Orkiestrami Symfonicznymi Filharmonii Wrocławskiej, Częstochowskiej, Dolnośląskiej, Podkarpackiej, Orkiestrą Leopoldinum, Polsko-Niemiecką Młodą Filharmonią.

Wykonawcy:

Chaim Stern – kantor

Piotr Rojek – organy, fortepian

Chór Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu

Stanisław Rybarczyk – dyrygent

_______________________________________________________

4.06.2019 |wtorek | godz. 20:00

KONCERT: MISCHPOKE KLEZMER BAND /Niemcy/

Synagoga, bilety: 25 zł, 35 zł

Mischpoke Klezmer Band po raz pierwszy w Polsce! – klezmerzy z Hamburga

Mischpoke to zespół klezmerski z Hamburga, złożony z pięciorga doświadczonych muzyków. Na swoim koncie zespół ma ponad sto pięćdziesiąt koncertów zagranych w kawiarniach, dużych salach koncertowych, przytulnych wiejskich kościołach i pod gołym niebem. Zabawa, szybkość, dowcip i urok, ale także głębia i melancholia to charakterystyczne cechy brzmienia Mischpoke. W najnowszym projekcie „Di Eyne Velt” zespół łączy różne tradycje muzyczne i kulturowe wraz z oryginalnymi, nowoczesnymi aranżacjami. Tradycyjny styl klezmerski przeplata się podczas ich koncertów z ognistą muzyką cygańską, a pieśni w jidysz z elementami jazzu. Wszechstronność ich repertuaru z pewnością zadowoli nie tylko fanów klezmerskiego brzmienia. Czeka nas prawdziwa muzyczna uczta! Wrocławski koncert będzie pierwszym występem Mischpoke w Polsce. 

Więcej informacji na:

strona internetowa: https://www.mischpoke-hamburg.de

FB: https://www.facebook.com/mischpokehamburg/

Video: https://www.youtube.com/channel/UC4Bvp3ZRCuNJID55DUUfCMg

Skład:

MAGDALENA ABRAMS – śpiew, klarnet

CORNELIA GOTTESLEBEN – skrzypce

NENAD NIKOLIC – akordeon

FRANK NERUGA – gitara

MARIA ROTHFUCHS – kontrabas

_______________________________________________________

5.06.2019 |środa| godz. 20:00

KONCERT: SYMCHA KELLER Z ZESPOŁEM. PRAPREMIERA.

Synagoga, bilety: 25 zł, 35 zł

Symcha Keller z zespołem – Chojze – Widzący z Lublina. Prapremiera!

Na program wrocławskiego koncertu złożą się nowe aranżacje utworów pochodzących z XVIII i XIX wieku, które były śpiewane w mistycznych społecznościach chasydzkich. Będzie to prapremiera! 

Symcha Keller urodził się w 1963 roku w Łodzi. Na początku lat osiemdziesiątych był współzałożycielem i liderem legendarnej grupy Katharsis. W latach osiemdziesiątych współtworzył także Ośrodek Działań Twórczych – Centrum Sztuki Alternatywnej w Łodzi. Kantor, rabi, działacz na rzecz odbudowy życia żydowskiego w Polsce. Uczył się w Izraelu i Stanach Zjednoczonych, gdzie towarzyszył rabinowi Shlomo Calrebachowi. 

W 1993 roku po powrocie do Polski nagrał płytę „Szabat” z własną interpretacją muzyki chasydzkiej. Od 1988 do 2018 roku pełnił liczne funkcje w Gminie Żydowskiej w Łodzi oraz Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Wielokrotnie występował podczas wizyt najważniejszych osób ze świata religii oraz polityki m.in. Jana Pawła II, Benedykta XVI, papieża Franciszka, Billa Clintona czy Vaclava Havla, a także na takich uroczystościach jak 60 rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz- Birkenau, czy 60 i 75 rocznica powstania w Getcie Warszawskim. Współpracuje z wieloma instytucjami m.in. Instytutem ShemOlam. Jest członkiem Światowej Organizacji Chasydów z Aleksandrowa. Prowadzi liczne wykłady dla słuchaczy z Polski oraz zagranicy, głównie z dziedziny mistyki żydowskiej oraz historii Żydów polskich. W 2018 roku rozpoczął cykl spotkań muzycznych „Przy chasydzkim stole” zapraszając do współpracy muzyków reprezentujących różne obszary kulturowe. Wraz z żoną Szoszaną założył Fundację Kellerów zajmującej się szerzeniem idei tolerancji i dialogu między narodami oraz opieką nad historycznymi miejscami związanymi z kulturą żydowską.

15 grudnia 2009 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderem Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. W tym samym roku przyznano mu również odznaczenie „Za zasługi dla miasta Łodzi”. W 2010 za zasługi na rzecz pokoju i pojednania w Europie otrzymał odznaczenie Missio Reconciliationis. W listopadzie 2018 roku został odznaczony Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Podczas VI Światowego zjazdu rabinów w Jerozolimie w 2006 roku został uhonorowany nagrodą specjalną „za odbudowanie po holokauście i latach komunizmu Gminy Żydowskiej w Łodzi”.

Pomimo pełnionych obowiązków Symcha Keller jest nieprzerwanie obecny na scenie muzycznej. Grał z wieloma muzykami, zawsze poszukiwał własnego brzmienia muzyki żydowskiej. Występował m.in. podczas dwóch pierwszych Festiwali Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Czterech Kultur we Włodawie, czy na Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha we Wrocławiu. W 2017 roku nagrał podwójny albumu pt. „Bramy” dla wytwórni Universal Music Polska. Obecnie pracuje nad nowym albumem.

Więcej informacji na:

FB: https://www.facebook.com/symchakellerfanpage/

Video:

Skład:

SYMCHA KELLER – śpiew, flet

PAWEŁ STĘPNIK – gitara klasyczna

KRZYSZTOF PACHLA – klarnet

ROBERT BRZOZOWSKI – kontrabas

BARTŁOMIEJ STAŃCZYK – akordeon

TOMASZ KOZDRAJ – instrumenty perkusyjne

_______________________________________________________

6.06.2019|czwartek| godz. 20:00

KONCERT: PIOTR WOJTASIK

Synagoga, bilety: 30 zł, 40 zł

Piotr Wojtasik – Jazz in the Synagogue

Muzyka żydowska zaaranżowana przez wybitnego polskiego trębacza i kompozytora Piotra Wojtasika. Projekt miał premierę w 2018 roku w poznańskim klubie Blue Note w ramach Dnia Judaizmu. Podczas koncertu usłyszymy nowe, jazzowe aranżacje takich utworów jak: Hine Ma Tov, L’dor Vador, Avinu Malkeinu czy Hora Ali. Specjalnie z myślą o wrocławskiej publiczności Piotr Wojtasik przygotuje premierowo kilka nowych utworów. Liderowi jak zwykle towarzyszyć będą znakomici polscy muzycy: Magdalena Zawartko (śpiew), Julia Ziembińska (harfa), Marcin Kaletka (saksofon), Dominik Wania (fortepian), Michał Barański (kontrabas), Michał Miśkiewicz (perkusja).

Piotr Wojtasik urodził się 10 czerwca 1964 roku we Wrocławiu. Jest wirtuozem trąbki, znakomitym improwizatorem i kompozytorem, od przeszło 30 lat przemawia własnym, niepowtarzalnym, muzycznym językiem. Nagrywał i koncertował w większości krajów Europy, w Maroku, Izraelu, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Indiach. W latach 80. i 90. reprezentował nurt nowoczesnego bop’u, który obecnie przyjął formę bardziej indywidualną, opartą w części na jazzie modalnym z niewielkimi elementami free i muzyki etnicznej. Stale współpracuje z takimi muzykami jak: John Betsch, Joris Teepe, Viktor Tóth, Steven McCraven, Nicolas Simion, Michał Barański, Michał Miśkiewicz, Michał Tokaj. Od lat zapraszany jest do współpracy przez legendarnego saksofonistę Billy’ego Harpera. Brał udział w licznych projektach specjalnych z udziałem gigantów światowego jazzu, takich jak: Kenny Garrett, Joe Lovano czy Archie Shepp. Równocześnie występował jako sideman w innych zespołach, w skład których wchodzili muzycy takiej rangi, jak: Victor Lewis, George Cables, Kirk Lightsey czy Joe LaBarbera. Jest jednym z niewielu polskich muzyków, którzy są cyklicznie zapraszani do międzynarodowych projektów, takich jak: Michel Donato Quintet czy European Jazz Ensemble. Gościnnie wziął udział w nagraniu ponad kilkudziesięciu albumów. Na swoim koncie ma 11 autorskich płyt, które zdobyły wysokie uznanie wśród krytyków i melomanów. Albumy „Circle” oraz „Hope” otrzymały prestiżową nagrodę polskiej branży muzycznej – Fryderyka. Pozostałe, w większości, były do niej nominowane. Sam Wojtasik otrzymał dwa Fryderyki w 2008 roku w kategorii Muzyk Jazzowy Roku oraz jako autor Najlepszej Jazzowej Płyty Roku, właśnie za album „Circle”. Wielokrotnie zwyciężał w rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum. Najnowsza płyta „To Whom it May Concern” ukazuje wrażliwość artysty zarówno w sferze wykonawczej, kompozytorskiej, jak i w pieczołowicie dobranej obsadzie muzyków.

Więcej informacji na:

FB: https://www.facebook.com/piotrwojtasikmusic/

Skład:

PIOTR WOJTASIK – trąbka

MAGDALENA ZAWARTKO – śpiew

JULIA ZIEMBIŃSKA – harfa

MARCIN KALETKA – saksofon

DOMINIK WANIA – fortepian

MICHAŁ BARAŃSKI – kontrabas

MICHAŁ MIŚKIEWICZ – perkusja

Bilety do nabycia: w serwisie ticketmaster.pl oraz w Empiku i w punktach sprzedaży:

Centrum Informacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem II piętro (ul. P. Włodkowica 7), Centrum Informacji Turystycznej i Rowerowej ul. św. Antoniego 8 i na 2 godziny przed koncertem w Synagodze Pod Białym Bocianem

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Wrocław www.wroclaw.pl, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Fundacji Koreta.