NeoKlez
KLEZMERSKA HAWDALA
20 lipca 2024 (sobota) godz. 22:16
NeoKlez to grupa muzyczna znana z unikalnego połączenia tradycyjnych klezmerskich melodii z nowoczesnymi aranżacjami. Zespół tworzą wybitni muzycy: Stanisław Leszczyński (skrzypce, syntezator), Damian Szymczak (klarnet), Piotr Tomala (akordeon), Kacper Bardzki (gitara basowa, syntezatory) oraz Kamil Wróblewski (perkusja). Ich muzyka jest pełna energii i emocji, co sprawia, że każdy koncert NeoKlez to niezapomniane przeżycie.
Zespół ma na swoim koncie ponad 400 koncertów w Polsce i Europie. Ich muzyka została wykorzystana w serialu audio „Filip” Leopolda Tyrmanda, gdzie współpracowali z wybitnymi polskimi aktorami. W 2021 roku NeoKlez wystąpił podczas premiery filmu Wojciecha Smarzowskiego „Wesele”.
Bilety – Neoklez – dostępne tutaj!
_______________________________________
Kaja Mianowana & Gang Tango
TANGO MYCH MARZEŃ I SNÓW
21 lipca 2024 (niedziela) godz. 20:00
Kaja Mianowana to utalentowana aktorka i wokalistka, która swoim elastycznym głosem i charyzmą sceniczną zdobyła uznanie w Polsce i za granicą. Gang Tango, założony przez kontrabasistę Sebastiana Wypycha, specjalizuje się w wykonaniach tang inspirowanych twórczością Astora Piazzolli oraz przedwojenną Warszawą.
Koncert „Tango mych marzeń i snów” to zmysłowa podróż przez najpiękniejsze tanga polskie i światowe. Usłyszycie takie utwory jak „Tango Milonga”, „To ostatnia niedziela” oraz „W małym kinie” w unikalnych aranżacjach. Przygotujcie się na wieczór pełen emocji, miłości i melancholii.
Bilety – Kaja Mianowana & Gang Tango – dostępne tutaj!
_______________________________________
Kantor Israel Nachman Turgeman
ŚPIEWY SYNAGOGALNE
22 lipca 2024 (poniedziałek) godz. 20:00
Kantor Izrael Nachman to utalentowany wokalista, który śpiewa pełen ciepłych emocji. Znany na całym świecie Kantor, łączy się ze swoją duszą, aby przekazać wiadomość temu, kto go słucha. Jego muzyka inspiruje i angażuje każdego słuchacza. Jego rzemiosło żydowskiej muzyki liturgicznej zostało opisane jako poruszające emocjonalnie, podnoszące na duchu i dynamiczne artystycznie.
Izrael Nachman dorastał w ortodoksyjnej wspólnocie w Izraelu. Jego dziadek, również kantor, zainspirował Israela Nachmana do kontynuowania swojej pasji i zamiłowania do poezji i muzyki, a zwłaszcza do pełnienia funkcji kantora.
Po ukończeniu Instytutu Śpiewu Petach Tikva Eli Yaffe i Mordechai Sobol kontynuował naukę u czołowych kantorów na świecie; Israel Nachman kontynuował naukę muzyki i rozwoju głosu przez ponad dziesięć lat i biegle śpiewa w kilku językach: francuskim, jidysz i włoskim. Przez sześć lat pełnił funkcję starszego kantora-modlitwy w Międzynarodowej Synagodze w Tel Awiwie i występował w ponad siedemnastu krajach, od Riwiery Francuskiej w Monako po Meksyk.
Występuje 7 lat z rzędu w państwowej „Concert Hall Concertgebouw” w Amsterdamie w Holandii, która co roku przyciąga tysiące tłumów na koncert chanukowy. Nagrywa i publikuje nową muzykę liturgiczną, a także gości światowej klasy artystów na koncertach i nabożeństwach. Jest pomostem pomiędzy starszym i młodszym pokoleniem, pomiędzy liturgią a pieśnią klasyczną. Kolory w jego głosie i poczucie dramatyzmu to bardzo ekscytujący i niepowtarzalny styl.
Jego pasją było upowszechnianie liturgii żydowskiej na całym świecie. Dzięki temu muzyka śpiewu dotarła do tysięcy odbiorców w USA i Europie. Występuje na koncertach i misjach międzywyznaniowych na całym świecie. Izrael Nachman ma niesamowitą rzeszę fanów w Internecie. Wyprodukował imponujący teledysk na podstawie filmu kantora Moshe Oishera, kantora z Wiednia, do żydowskiego utworu głosowego Kol Nidrey.
Oddany wychowaniu kolejnego pokolenia kantorów, Israel Nachman służy jako nauczyciel rozwoju głosu w pracownikach różnych szkół, kantor Israel Nachman jest żonaty z Naomi Turgeman, mają trójkę dzieci i mieszka w świętym mieście Safed.
Chór Synagogi pod Białym Bocianem – żydowski chór synagogalny, działający we Wrocławiu, przy synagodze pod Białym Bocianem. Obecnie jest jedynym chórem synagogalnym w Polsce.
Chór powstał w kwietniu 1996 roku z inicjatywy dyrygenta, Stanisława Rybarczyka i studentów z Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W czerwcu 1996 roku odbył się koncert inauguracyjny. Obecnie chór śpiewa na zaproszenie różnych instytucji oraz podczas świątecznych nabożeństw w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu; Śpiewa utwory kompozytorów żydowskich, głównie muzykę synagogalną. Chór występuje regularnie w Polsce i za granicą. Brał udział w licznych Festiwalach.
Bilety – Kantor Israel Nachman Turgeman – dostępne tutaj!
_______________________________________
Kantor Isidoro Abramowicz i Chór Synagogi Pestalozzistrasse
KONCERT PAMIĘCI ABRAHAMA GEIGERA
23 lipca 2024 (wtorek) godz. 20:00
Isidoro Abramowicz jest dyrektorem programu kantoralnego w Abraham Geiger College oraz kantorem Synagogi Pestalozzistrasse w Berlinie. Urodzony w Buenos Aires, studiował muzykę i dyrygenturę w Niemczech, a także pracował jako kantor w Izraelu i Szwecji. Abramowicz jest ceniony za swoje interpretacje muzyki żydowskiej i występuje na całym świecie. W 2017 roku objął kierownictwo Programu Kantoralnego w Abraham Geiger College, a w 2019 roku został głównym kantorem synagogi Pestalozzistrasse w Berlinie, kontynuując dziedzictwo muzyczne Louisa Lewandowskiego.
Stanisław Rybarczyk to wybitny dyrygent, animator kultury, menedżer i pedagog. Związany przez lata z Operą Wrocławską, Filharmonią Wrocławską, a także z wieloma innymi instytucjami kultury w Polsce i za granicą. Twórca i wieloletni dyrektor artystyczny Zespołu Kameralnego PR i TV we Wrocławiu, Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu, Polsko-Niemieckiej Młodej Filharmonii Dolny Śląsk, Chóru Kameralnego Filharmonii Wrocławskiej i szeregu innych zespołów. Dyrygował wieloma operami i koncertami w filharmoniach w Polsce i za granicą, a także występował na wielu festiwalach międzynarodowych.
Jakub Stefek to doktor sztuki i ekonomii, adiunkt w Akademii Sztuki w Szczecinie oraz organista w Synagodze Pestalozzistrasse w Berlinie. Specjalizuje się w muzyce organowej żydowskiej i jest twórcą festiwalu „Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie”. Ukończył studia gry na organach w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz studiował w Kunstuniversität Graz. Prowadzi działalność artystyczną w obszarze organowej muzyki żydowskiej, koncertując w Polsce, Niemczech i Izraelu.
Bilety – Kantor Isidoro Abramowicz i Chór Synagogi Pestalozzistrasse – dostępne tutaj!
Alma Sefardi
MUZYKA SEFARDYJSKA
24 lipca 2024 (środa) godz. 20:00
Alma Sefardi, czyli sefardyjska dusza, to zespół, który przenosi nas w świat pełen wyrazistych dźwięków gitary flamenco, wrażliwych cygańskich skrzypiec, przejmującego śpiewu i magicznych orientalnych rytmów.
Magdalena Lechowska, wychowana w Ameryce Południowej, zachwyca swoimi interpretacjami pieśni sefardyjskich, które łączą różnorodne wpływy kulturowe. Jej pełen emocji i pasji głos wspaniale oddaje piękno i bogactwo tej muzyki. Towarzyszą jej wybitni polscy muzycy: Damian Kowaliński – gitara. Mistrz gitary flamenco, którego gra dodaje utworom niepowtarzalny andaluzyjski akcent. Mikołaj Kostka – skrzypce. Wirtuoz skrzypiec, który swoim graniem wplata żydowskie i cygańskie inspiracje, tworząc niezwykle barwne i ekspresyjne brzmienie, Patryk Zakrzewski – instrumenty perkusyjne. Specjalista od orientalnych rytmów, które spajają cały zespół, dodając muzyce głębi i dynamiki.
Alma Sefardi to niepowtarzalne i fascynujące połączenie różnorodnych wpływów obecnych w muzyce sefardyjskiej. Każdy koncert tego zespołu to wyjątkowa podróż pełna emocji, pasji i muzycznych odkryć, której nie można przegapić.
Bilety – Alma Sefardi – dostępne tutaj!
_______________________________________
Izabela Szafrańska z zespołem
REBEKA
25 lipca 2024 (czwartek) godz. 20:00
Izabela Szafrańska to charyzmatyczna wokalistka, laureatka wielu konkursów i festiwali, specjalizująca się w muzyce żydowskiej. Jej płyta „Żydowska ulica/Jewish street” zyskała uznanie zarówno wśród publiczności, jak i krytyków.
Projekt REBEKA to podróż przez różnorodną kulturę muzyki żydowskiej, łącząca tradycję aszkenazyjską i sefardyjską z nowoczesnymi wpływami izraelskimi. W programie znajdą się utwory w językach jidysz, ladino, hebrajskim i polskim, które poruszają serca i dusze słuchaczy.
Język polski, używany równolegle z jidysz przez Żydów mieszkających na terenach naszej wspólnej ojczyzny, odgrywał równie ważną rolę w ich kulturze. Dlatego w programie nie mogło zabraknąć utworów w języku polskim. Wśród nich znajdują się piosenki w tłumaczeniu Jerzego Ficowskiego ze zbioru “Rodzynki z migdałami”, a także utwory inspirowane Starym Testamentem z repertuaru “Festiwalu Psalmów Dawidowych/Psalms of David Festival”