Piąty dzień Festiwalu za nami!

Piąty dzień festiwalu przyniósł wyjątkowe spotkania z kulturą żydowską w różnych jej odsłonach. Od nauki języka, przez smak tradycyjnej kuchni, aż po muzykę i film – każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Był to czas zanurzenia się w historię, sztukę i wspólnotę, które razem tworzą niepowtarzalną atmosferę wydarzenia.

Po południu rozpoczęliśmy od warsztatów językowych, podczas których mgr Anna Nienartowicz z Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego wprowadziła słuchaczy w świat języka jidysz — bogatego w tradycję i historię języka, który przez wieki był nośnikiem żydowskiej tożsamości.

Następnie Tamara Włodarczyk z Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce przeniosła nas w atmosferę kabaretów dwudziestolecia międzywojennego, ukazując, jak żydowska kultura i humor współtworzyły artystyczną scenę tamtego okresu. To barwne spotkanie pokazało, jak ważne były kabarety jako miejsce społecznego komentarza i rozrywki.

Kulinarną część popołudnia uświetniły warsztaty kuchni żydowskiej prowadzone przez Izabelę Szpacenko z TSKŻ, podczas których uczestnicy mieli okazję nie tylko poznać tradycyjne przepisy, ale też spróbować przygotowanych potraw. To była prawdziwa uczta dla zmysłów i doskonały sposób na poznanie kultury przez smaki i zapachy.

Kolejnym punktem programu był wykład dr. Wojciecha Tworka z Uniwersytetu Wrocławskiego, poświęcony Teatrowi Chasydzkiemu — formie sztuki silnie zakorzenionej w duchowości i tradycji chasydyzmu. Spotkanie w Szulu pozwoliło zrozumieć, jak teatr ten łączy w sobie mistykę, historię i rytuał.

Wieczór wypełnił koncert zespołu Kadarqua Quintet, który w Synagodze Pod Białym Bocianem zaprezentował unikalne połączenie muzyki żydowskiej i orientalnej. Wokalistka Edyta Krzemień oczarowała publiczność ekspresyjnym, pełnym emocji głosem, a całość tworzyła hipnotyzującą mozaikę dźwięków, które poruszały serca słuchaczy.

fot. Leon Nauka

fot. Leon Nauka

W trakcie koncertu w Muzeum Teatru odbywał się pokaz izraelskiego filmu „Przyjeżdża orkiestra” z kolekcji Ambasady Izraela, z wprowadzeniem Martyny Stec ze Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej. Film skłonił do refleksji i wzbogacił festiwalową opowieść o nowe, emocjonalne wymiary.

Dzień zakończyły wieczorne warsztaty tańców żydowskich na dziedzińcu, prowadzone przez Aleksandrę Starczyńską. Tańce były doskonałym podsumowaniem dnia pełnego kultury i spotkań.

fot. Leon Nauka

Zapraszamy do śledzenia dalszych wydarzeń festiwalu oraz do uczestnictwa w kolejnych dniach!