Słowo od dyrektora Festiwalu SIMCHA

Szanowne Panie!  Szanowni Panowie!

Szanowni Państwo!

Na plakacie tegorocznego, już 26., Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA, pomieszczono zielony kasztan, który od wielu, wielu lat zdobi dziedziniec przed wrocławską Synagogę Pod Białym Bocianem… Świat przemawia do ludzi dzisiaj najróżniejszymi barwami, nie zawsze niosącymi spełnienie i optymizm. Niech ten Simchowy zielony kasztan będzie nadzieją i radością dla ludzi spragnionych dobra i piękna, szacunku i wszechogarniającej miłości!

Zapraszam Państwa na tegoroczny Festiwal z nadzieją, iż znajdziecie Państwo przestrzenie, które pozwolą dopełnić marzenia, zanurzyć się w świat historii człowieka, pozwoli odkryć zakryte na co dzień piękno, dopełnić drogę każdego z nas wiarą, kulturą, przestrzenią, wędrówką Narodu Żydowskiego. Przygotowaliśmy program dla wszystkich: dla członków społeczności żydowskiej, dla miłośników tej kultury, dla tych, co może pierwszy raz będą w synagodze, dla dzieci i dorosłych, spragnionych głębi kultury i radości tańca!

Tegoroczny Festiwal poświęcony jest w znacznej mierze historii polskich i niemieckich Żydów wrocławskich, a w szczególny sposób rabinowi Abrahamowi Geigerowi, jednemu z najważniejszych twórców judaizmu reformowanego, który wiele lat był rabinem we wrocławskiej Synagodze Pod Białym Bocianem, a następnie w Berlinie. Obchodzimy albowiem w tym roku 150-lecie śmierci tego niezwykłego człowieka.

Pragnę najserdeczniej podziękować za objęcie Festiwalu SIMCHA Patronatem Honorowym  Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego Pawłowi Gancarzowi, Prezydentowi Wrocławia Jackowi Sutrykowi i Przewodniczącej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu Klarze Kołodziejskiej-Połtyn.

Dziękuję najserdeczniej za wsparcie finansowe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Dolnośląskiego, Urzędowi Miejskiemu we Wrocławiu, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacji Taubego oraz Ambasadzie Izraela w Warszawie.

Szanowni!

Każdego dnia czekają na Państwa koncerty, wykłady, warsztaty, wystawy, spotkania autorskie, filmy, spacery, jarmark, ogrom wrażeń przygotowany przez Zespół Organizacyjny. Każdego dnia, od soboty 20 lipca do piątku 26 lipca przestrzenie Synagogi Pod Białym Bocianem przy ulicy Włodkowica i siedziba Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów przy ulicy Świdnickiej, i wiele innych miejsc tętnić będą atmosferą Festiwalu.    

A wieczorem, po warsztatach tańca, na spragnionych i głodnych czekają urokliwe knajpki Dzielnicy Wzajemnego Szacunku…

Zapraszam Państwa najserdeczniej na 26. Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA i oczekuję na Państwa przybycie z otwartym sercem!

Shalom!

                                                                                             Stanisław Rybarczyk

                                                                                      Dyrektor artystyczny Festiwalu