Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce po raz kolejny na Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA!
W tym roku w ramach współpracy z TSKŻ oddział Wrocław zapraszamy Państwa do udziału w różnorodnych aktywnościach. Na wszystkie wstęp jest bezpłatny, na niektóre wymagane są wcześniejsze zapisy – prosimy uważnie zapoznać się ze szczegółami poniżej i już dziś zarezerwować sobie czas na wspólne uczestnictwo!
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:
30.07. sobota, ogród Muzeum Etnograficzneo, oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu, ul. Traugutta 111-113
10:00-12:00 „Balagan czyli żydowski misz-masz” – krótkie formy literacko-artystyczne – prowadzi Tomasz Kwietko-Bębnowski /TSKŻ Oddział Wrocław, wstęp wolny
Jeżeli chcą państwo dowiedzieć się, czym jest szmonces i których autorów uważano w dwudziestoleciu międzywojennym za mistrzów tej formy kabaretowej, zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Kwietko-Bębnowskim. Artysta ugości nas w pokoiku na Hożej, przedstawi parodię jednego z wielkich szlagierów dwudziestolecia międzywojennego, a potem przeniesie nas w bajkowy świat Isaaka Bashevisa Singera. A inspiracją do tego spotkania będzie „Słowo Żydowskie” – jedyne czasopismo w Polsce do dziś ukazujące się w języku jidysz.
Tomasz Kwietko-Bębnowski – aktor teatralny i filmowy. Zagrał kilkadziesiąt ról na scenach teatrów Wrocławia, Legnicy, Wałbrzycha i Kalisza; bierze udział w wielu filmach i serialach produkcji polskiej i zagranicznej. Przez wiele sezonów występował w legendarnym wrocławskim Teatrze Kalambur. Laureat Złotej Iglicy – nagrody teatralnej dla najpopularniejszego aktora na Dolnym Śląsku. Od kilku lat prowadzi zajęcia z młodzieżą i seniorami w ramach projektu „Teatr wśród Książek” i współpracuje z wrocławskim oddziałem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.
31.07. niedziela, Mleczarnia
17:30 słuchowisko „Żydowski kalejdoskop radiowy” o wybitnych postaciach żydowskiego życia artystycznego dwudziestolecia międzywojennego oraz spotkanie z jego reżyserem –
Arturem Hofmanem, prowadzenie – Tamara Włodarczyk /TSKŻ Oddział Wrocław
Słuchowisko „Żydowski kalejdoskop radiowy” przeniesie nas w świat życia artystycznego dwudziestolecia międzywojennego. Jest próbą ożywienia świata, który przeminął, ale który może zaistnieć w naszej wyobraźni dzięki magii radia. W słuchowisku, mającym formę fikcyjnej audycji radiowej, na falach eteru spotkamy się z Adim Rosnerem, Adamem Astonem, Michałem Waszyńskim, Tamarą Łempicką i Januszem Korczakiem. A wszystko odbędzie się przy dźwiękach wspaniałych, oryginalnych utworów muzycznych z tamtego okresu. Zapraszamy do kawiarni „Mleczarnia”, która tego dnia zamieni się w jazzowy klub Chez Adi, w którym ugoszczą państwa Artur Hofman i Tamara Włodarczyk.
Słuchowisko „Żydowski kalejdoskop radiowy” zostało zrealizowane w 2022 r. przez Radio Gdańsk, w ramach Festiwalu Kultury Utraconej zorganizowanego przez Muzeum II Wojny Światowej. Inspiracją do stworzenia scenariusza stało się hipotetyczne założenie, że audycje radiowe sprzed roku 1939 mogły się zachować. Choć nie pozwalały na to ówczesne możliwości techniczne, a taka audycja nigdy nie pojawiła się na antenie Polskiego Radia, to właśnie gatunek science fiction wydaje się być idealnym sposobem na opowiedzenie tej historii. Dwudziestolecie międzywojenne i trzymilionowa społeczność żydowska żyjąca w Polsce. Tradycyjna i zasymilowana jednocześnie. Społeczność niezwykle aktywna biznesowo, kulturalnie, sportowo, wydawniczo i artystycznie. Zaangażowana w budowanie pozytywnego wizerunku przedwojennej, wieloetnicznej Polski. To obraz celowo zapomniany, dorobek skutecznie umniejszany i pomijany w świadomości społecznej za sprawą peerelowskiej propagandy szerzonej po drugiej wojnie światowej. Tym niemniej wielokulturowa Polska z okresu przedwojennego jest wspomnieniem fascynującym i autentycznym zarazem. Bynajmniej niedającym się sprowadzić do antysemickich wystąpień politycznych, gett ławkowych czy innych wstydliwych kart historii tamtego okresu. Słuchowisko Żydowski kalejdoskop radiowy jest próbą ożywienia świata, który przeminął, ale który może zaistnieć dziś w naszej wyobraźni dzięki magii radia.
Po spotkaniu miłośników brzmień starych płyt zapraszamy do wysłuchania oryginalnych nagrań jednego z bohaterów słuchowiska – Adiego Rosnera, nazywanego „białym Louisem Armstrongiem”. Usłyszymy go między innymi wraz z jednym z najpopularniejszych zespołów jazzowych Berlina lat 20. i 30. – Weintraub Syncopators, założonym przez pochodzącego z Wrocławia Stefana Weintrauba. Zespół wystąpił w kilku niemieckich filmach, w tym słynnym „Błękitnym aniele” z Marleną Dietrich.
Scenariusz i reżyseria: Artur Hofman,
obsada: Szymon Sędrowski, Monika Bartoszewicz, Maciej Sykała, Maciej Wizner, Krzysztof Bartoszewicz, Tomasz Czajka, Mariusz Żarnecki.
Artur Hofman – absolwent Wydziału Reżyserii warszawskiej PWST. W latach 1993-98 był etatowym reżyserem szczecińskiej Opery i Operetki, zaś w latach 2003-2008 pracował jako reżyser w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Pracował w wielu teatrach w całej Polsce, współpracował z Teatrem Telewizji, a także realizował programy dla telewizji publicznej i stacji komercyjnych. Ma w dorobku realizację ponad 50 tytułów teatralnych, 9 spektakli Teatru Telewizji oraz 4 filmy dokumentalne. Prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce oraz redaktor naczelny miesięcznika „Słowo Żydowskie”. Przedstawiciel mniejszości żydowskiej w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.
Słuchowisko „Żydowski kalejdoskop radiowy” zostało zrealizowane w 2022 r. przez Radio Gdańsk, w ramach Festiwalu Kultury Utraconej zorganizowanego przez Muzeum II Wojny Światowej, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
01.08. poniedziałek, siedziba TSKŻ we Wrocławiu, ul. Mennicza 3-5/ul. Świdnica 28
17:00 Multimedialny wykład „Artyści żydowscy w filmie polskim okresu dwudziestolecia międzywojennego”, prowadzenie – Tamara Włodarczyk /TSKŻ Oddział Wrocław
TSKŻ, wstęp wolny
Punktem wyjścia do opowieści o artystach żydowskich dwudziestolecia międzywojennego będą największe szlagiery muzyczne przedwojennego kina, których autorami byli twórcy żydowscy – tacy jak Henryk Wars, Marian Hemar, Alfred Schütz i Konrad Tom. Usłyszymy je w przedwojennych, oryginalnych nagraniach w wykonaniu m.in. A
dama Astona i orkiestry Henryka Golda. Tamara Włodarczyk opowie także o najwybitniejszych filmach złotej ery kina jidysz, które stanowiło w tamtym okresie ważną część polskiej kinematografii.
Tamara Włodarczyk – edukatorka, animatorka kultury, ekspertka do spraw dziedzictwa żydowskiego, autorka wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz 10 publikacji o tematyce żydowskiej, a także filmu dokumentalnego o Żydach na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Wrocławia. Od 1999 r. współpracuje z organizacjami żydowskimi – Gminą Wyznaniową Żydowską we Wrocławiu, Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce. Od ponad 20 lat zajmuje się także dialogiem międzyreligijnym oraz współpracuje z organizacjami mniejszości narodowych i etnicznych.
03.08. środa, południowa części Wrocławia – obowiązują zapisy: zapisy@proarte.org.pl, informacja o miejscu zbiórki zostanie przekazana wszystkim zapisanych uczestnikom
18:00 SIMCHA SPACERKIEM: Spacer literacko-historyczny na południu Wrocławia – „Julius Schottländer i żydowscy kolekcjonerzy sztuki”, prowadzenie – Tamara Włodarczyk, czytanie fragmentów literackich – Tomasz Kwietko-Bębnowski
Bohaterami spaceru będą dawni żydowscy mieszkańcy osiedla Borek (przedwojennego Kleinburg). W parku Południowym posłuchamy opowieści o dokonaniach Juliusa Schottländera, będziemy podziwiać widok z Tarasu Ludwiga Landsberga oraz przejdziemy Mostkiem Trelenberga, a także poszukamy śladów ławeczki Tadeusza Różewicza. Natomiast Tomasz Kwietko-Bębnowski wciągnie nas w kryminalny świat przedwojennej Restauracji Haasego. Kolejnymi punktami naszego spaceru będą wille należące do żydowskich kolekcjonerów sztuki – Leo Lewina, Emila Kaima, Carla Sachsa i Maxa Silberberga. Wędrówkę po osiedlu Borek zakończymy pod dawnym Szpitalem Żydowskim przy al. Wiśniowej.