Warszawska Orkiestra Sentymentalna

SIMCHOWY KONCERT ROTARIAŃSKI

Zespół Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej stoi z instrumentami. Zdjęcie jest czarno-białe, muzycy pozują na jasnym tle. Na zdjęciu jest pięciu mężczyzn i dwie kobiety.
Warszawska Orkiestra Sentymentalna

Niedziela 31 lipca, Synagoga Pod Białym Bocianem, godz. 20:00

Bilety: 60 zł (normalny), 50 zł (ulgowy): Bilety na SIMCHA – Warszawska Orkiestra Sentymentalna |

Warszawska Orkiestra Sentymentalna to zespół rozsmakowany w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu. Podczas wrocławskiego koncertu usłyszymy przede wszystkim muzykę międzywojennych twórców żydowskich. Piosenki i pieśni autorstwa m.in. Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana Adama Astona, Andrzeja Własta, Bronisława Horowicza, Jerzego Nela, Konstantego Gaszyńskiego, Marcina Żytomirskiego, Emanuela Schlechtera i Jerzego Ryby oraz aranżacje m.in. Henryka Warsa i Henryka Rostworowskiego, Mariana Rudnickiego, Kazimierza Nitkiewicza i wykonania orkiestr Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka. W repertuarze usłyszymy wzruszające walce, namiętne tanga, skoczne polki, porywające foxtroty, rumby i slow-foxy – to, co najlepsze wśród bogactwa sceny i ekranu dwudziestolecia i czasów powojennych. Warszawska Orkiestra Sentymentalna wykonuje te utwory zachowując styl i ponadczasowy urok dawnych melodii oraz dodając im odrobinę współczesnej wrażliwości muzycznej.

Zespół zadebiutował na festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w 2015 roku, a rok później, dzięki zaangażowaniu fanów na portalu odpalprojekt.pl oraz wsparciu Programu Drugiego Polskiego Radia ukazał się ich pierwszy album „Umówmy się na dziś”. W maju 2017 roku debiutancka płyta otrzymała trzecią nagrodę w konkursie na Folkowy Fonogram Roku organizowanym przez Program Drugi Polskiego Radia w ramach festiwalu „Nowa Tradycja”. Kolejnym wyróżnieniem dla debiutu stały się Wirtualne Gęśle – internauci uznali, ze jest to najlepsza folkowa płyta roku 2016.

Ponieważ dansingowy repertuar międzywojnia to studnia bez dna, Orkiestra regularnie go zgłębia i poszerza swój repertuar, czego owocem jest drugi album – „Tańcz mój złoty”. Jego premiera odbyła się w formie balu w domu bankowym Wilhelma Landaua. Już dwa miesiące po premierze „Tańcz mój złoty”, dyskografię orkiestry wzbogacił kolejny album – na rynek trafił świąteczny „Śpiewnik kolędowy”. Udało się na nim zaaranżować i nagrać wybrany repertuar w sposób naśladujący dawne nagrania przedwojenne, a także czerpiąc z polskiej muzyki tradycyjnej. W listopadzie 2018 roku do rąk słuchaczy trafiła z kolei płyta „Płyń Wisełko”. Piosenki, które się na niej znalazły opowiadają o codzienności żołnierzy, w szczególności ułanów, o ich ideałach i dramatach, poświęceniu i tęsknocie, a także radości, poczuciu humoru i namiętnościach.

Orkiestra wystąpi w składzie:

Gabriela Mościcka – śpiew

Lena Nowak – klarnet

Kazimierz Nitkiewicz – trąbka

Kuba Fedak – wibrafon

Krzysztof Baranowski – gitara, mandolina

Mateusz Kowalski – instr. perkusyjne

Łukasz Owczynnikow – kontrabas