Na multimedialny wykład Tamary Włodarczyk ( TSKŻ-Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oddział we Wrocławiu) pt. „ARTYŚCI ŻYDOWSCY W FILMIE POLSKIM OKRESU DWUDZIESTOLECIA MIĘDZYWOJENNEGO” zapraszamy w poniedziałek 1 sierpnia o 17:00 do siedziby TSKŻ (ul. Mennicza 1/3/ul. Świdnicka 28). Podczas wykładu zobaczymy fragmenty oryginalnych nagrań oraz filmów. Wstęp wolny!
Punktem wyjścia do opowieści o artystach żydowskich dwudziestolecia międzywojennego będą największe szlagiery muzyczne przedwojennego kina, których autorami byli twórcy żydowscy, tacy jak Henryk Wars, Marian Hemar, Alfred Schütz
i Konrad Tom. Usłyszymy je w przedwojennych, oryginalnych nagraniach w wykonaniu m.in. Adama Astona i orkiestry Henryka Golda. Tamara Włodarczyk opowie także o najwybitniejszych filmach złotej ery kina jidysz, które stanowiło w tamtym okresie ważną część polskiej kinematografii.
Tamara Włodarczyk – edukatorka, animatorka kultury, ekspertka do spraw dziedzictwa żydowskiego, autorka wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz 10 publikacji o tematyce żydowskiej, a także filmu dokumentalnego o Żydach na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Wrocławia. Od 1999 r. współpracuje z organizacjami żydowskimi – Gminą Wyznaniową Żydowską we Wrocławiu, Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce. Od ponad 20 lat zajmuje się także dialogiem międzyreligijnym oraz współpracuje z organizacjami mniejszości narodowych i etnicznych.