Jarmark Żydowski 2023

Zapraszamy na Jarmark Żydowski w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha, który odbędzie się w niedzielę 30 lipca 2023 roku w godzinach 10:00–20:00 na dziedzińcu Synagogi pod Białym Bocianem oraz w pobliskich uliczkach. Na Jarmarku można będzie obejrzeć oraz kupić prace artystów i artystek, z których wiele związanych będzie z kulturą żydowską. Na straganach znajdziemy ręcznie robioną biżuterię, a także torby, nerki i ozdoby do włosów. Nie zabraknie książek, płyt, notesów, planerów oraz kartek okolicznościowych. Na Jarmarku będzie można zakupić też produkty spożywcze i do pielęgnacji ciała m.in. naturalne oleje i kosmetyki aloesowe. Zachęcamy do przyjścia z czworonogami, dla nich wystawcy przewidzieli smycze. 

Nie zabraknie także innych atrakcji: opowieści o żydowskiej kulturze, warsztatów tańca, zajęć dla dzieci.

Dariusz Dekiert ALEF – stoisko z książkami

Isola Bella

https://www.facebook.com/IsolabellaArt

Przy tym stoisku można będzie zakupić książki oraz podręczniki o tematyce żydowskiej. Będzie można zobaczyć również wielobarwne i wielokształtne prace biżuteryjne ze skóry. 

Anna Bednarczyk Ilustracje 

https://bednarczyk-illu.pl/

Anna Bednarczyk tworzy obrazy akwarelowe, kartki oraz plakaty z motywem Wrocławia. Jest ilustratorką prac, które znajdziemy na stoisku innego wystawcy – Psiesmyczki – akcesoriów z wysokiej jakości materiałów dla zwierząt, w szczególności dla psów. 

Oleje “Smak natury”

www.e-smaknatury.com.pl

Wychodząc naprzeciw zwyczajom zdrowego odżywiania firma Oleje Smak Natury zaprezentuje na Jarmarku Żydowski oleje tłoczone w tradycyjny sposób, których będzie można skosztować i zakupić.

Ellmar jewellery 

Jest to wyjątkowa ręcznie robiona biżuteria, która stworzona jest z częściowo ręcznie zbieranychprzez twórczynię kamieni. W kolekcji znalazły się kolczyki, bransoletki oraz naszyjniki. 

Makutu 

http://www.makutu.pl/

https://www.facebook.com/makutukuchniakosmetyczna

Makutu produkują kosmetyki botaniczne, które są odpowiednie dla każdego rodzaju skóry, w dodatku to produkty wegańskie i roślinne. Specjalnie na Festiwal Kultury Żydowskiej marka przygotowała specjalną serię, która składa się z substancji organicznych oraz kosmetycznych pochodzących z Izraela: sabry, oleju sezamowego, róży fenickiej oraz błota z Morza Martwego.

Refkaart 

www.refkaart.pl

https://www.facebook.com/refkaart

https://www.instagram.com/refkaart/

Refkaart powstała z pasji tworzenia i miłości do piękna. Projektuje ubrania dla odważnych i kreatywnych osób w każdym wieku, które nie lubią nudy. Wszystkie ubrania powstają we Wrocławiu i są zrobione z najlepszych materiałów z certyfikatami jakości. Sami projektują  wzory, a następnie drukują je na materiałach, dlatego masz pewność, że ubrania od Refkaart są jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne. Kochają motywy roślinne i zwierzęce. Dbają o detal, aby ubrania były dopracowana pod każdym względem i uszyte z największą starannością. Klasyczne kroje i niepowtarzalne wzory powodują, że ich produkty są stylowe, ale również wygodne i praktyczne.

Joanna Muzyka Studio 

https://joannamuzykastudio.pl/

https://www.facebook.com/joannamuzykastudio/

Joanna Muzyka prowadzi małą pracownię artystyczną, w której tworzy minimalistyczną biżuterię z szkła borokrzemowego. Projekty marki skierowane są do wszystkich indywidualistek i indywidualistów, którzy szukają nietuzinkowych sposobów na wyrażenie siebie. 

Litewczuk 

https://www.instagram.com/iwonacollection.jewerly/

Jest to ręcznie robiona biżuteria artystyczna, która stworzona jest z wielobarwnych kamieni. 

Radoshka koralikowa pasja 

https://instagram.com/radoshka.handmade?igs-hid=OGQ5ZDc2ODk2ZA==

Radoshka to biżuteria szyta z maleńkich, szklanych, kolorowych koralików w technice beadingu. Jest to biżuteria niepowtarzalna, bo wykonywana w pojedynczych egzemplarzach, co podkreśla wyjątkowość kobiet, dla których jest tworzona. 

Słoik 

https://xn--soik-01a.pl/

Jadwiga Adamczuk zajmuje się przygotowywaniem pysznego jedzenia. Można zakupić słoiki z chutneye, piklami, wegańskimi pastami oraz żydowskim hummusem. 

BookOwijki 

https://www.bookowijki.pl/

https://www.facebook.com/bookowijki

Marcela Żywiecka prowadzi Studio Pomysłów i tworzy produkty rękodzielnicze. W swojej ofercie ma etui na książki z tkanin, czytniki ebooków, notesy, planery, kalendarze, albumy. Jak sama twórczyni zaznacza – BookOwijki kochają wszystkie książki bez względu na ich treść, okładkę oraz czcionkę. 

Katehandmade 

https://www.facebook.com/KateHaandmade

Katarzyna Siciarz tworzy własnoręcznie robione torby, torebki oraz nerki. Z jej rąk wychodzą również breloczki, piórniki, kosmetyczki oraz gumki do włosów. Najmłodsi, i nie tylko, mogą cieszyć się pluszakami oraz tulisiami. 

Marta Gościńska 

https://www.facebook.com/people/%C5%9Awiat-szyde%C5%82ka-i-w%C5%82%C3%B3czki/100063770852068/

Przy tym stoisku zapraszamy do świata szydełka i włóczki. Marta Gościńska zajmuje się wyrobami na szydełku. Spod jej rąk wychodzą maskotki, torebki, ozdoby do włosów oraz mandale.  

Kayko 

https://kayo-shop.pl/

Lucyna Glaban zajmuje się tworzeniem ubrań oraz dodatków dla dzieci. Tworzy przede wszystkim czapki, opaski, chusty oraz ozdoby do włosów. 

TESSA 

Teresa Deutschman prowadzi małą pracownię handmade, w które powstaje niepowtarzalna biżuteria. Prace te wykonywane są z wysokiej jakości szklanych, japońskich koralików oraz kamieni naturalnych. 

PSIESMYCZKI 

https://www.facebook.com/PSIESMYCZKI

Psiesmyczki to produkty, które cieszą czworonogów oraz ich właścicieli. Są to akcesoria wykonane z wysokiej jakości materiałów przeznaczone dla zwierząt, w szczególności psów.

La Czapa Kabra 

https://www.laczapakabra.pl/

https://pl-pl.facebook.com/laczapakabra

La Czapa Kabra tworzy przede wszystkim ręcznie robione czapki na szydełku. Prace te są pełne kolorów oraz pozytywnej energii. 

Pracownia literacko-artystyczna “Herbatka u Heleny” 

http://www.herbatkauheleny.pl/

Przy tym stoisku można znaleźć ręcznie robioną biżuterię w stylu victorian gothic, retro oraz steampunk. Projekty biżuterii są oparte głównie na ręcznie malowanym szkle i żywicy epoksydowej. 

Produkty naturalne aloesowe Forever 

Forever zaprezentuje wysokiej jakości produkty na bazie miąższu aloesowego, które poddawane są ścisłym kontrolom jakościowym na każdym etapie produkcji. Posiadają między innymi certyfikat Międzynarodowej Rady ds. Aloesu, Certyfikat Koszerności oraz Certyfikat HALAL. 

Grażka Art/Gabriel Kamiński.Książki.Net

Państwo Kamińscy zajmują się szeroko rozumianą sztuką. Grażka Art tworzy biżuterię, wyroby z metalu, czapki i szalików oraz maluje na jedwabiu. Gabriel Kamiński zajmuje się płytami analogowymi oraz książkami i publikacjami o kulturze żydowskiej.

Własnoręczne malarstwo i biżuteria 

https://www.instagram.com/artelle.wroc/

Elżbieta Kanda wykonuje własnoręcznie biżuterię i obrazy, w których wykorzystuje odpady elektroniczne. Korzysta z dzieł uznanych malarzy i łączy je z malarstwem współczesnym. W swoich pracach korzysta ze starych przedmiotów, którym daje nowe artystyczne życie.

Betty B. 

https://www.facebook.com/betty.b.accessories/?locale=pl_PL

Elżbieta Błońska tworzy własnoręcznie nakrycia głowy. Sama twórczyni zaznacza, że jej prace są najbardziej kolorowymi czapkami na świecie. 

Książki i płyty o tematyce żydowskiej 

https://www.facebook.com/tadeusz.juchniewicz/

Tadeusz Juchniewicz zajmuje się sprzedażą książek polskich oraz zagranicznych, które w zdecydowanej większości związane są z kulturą żydowską. W swoich zbiorach posiada również płyty winylowe, CD oraz DVD. 

Ćmucha.art 

https://www.facebook.com/cmucha.art

Małgorzata Banaśkiewicz wytwarza biżuterię w stylu boho. Biżuteria jest wykonywana w dwóch technikach: hafcie koralikowym i technice jubilerskiej. Twórczyni w swoich pracach używa kolorowych koralików, minerałów oraz miedzi. 

AmoreTeodore 

Ewa Rakiel haftuje biżuterię, wykorzystując motywy roślinne oraz zwierzęce. Często w swoich pracach przedstawia ważne dla kultury żydowskiej symbole, na przykład owoc granatu. 

ZIĘBA i VINTI 

https://www.facebook.com/zieba.projekt

https://www.facebook.com/vintispace

ZIĘBA i VINTI tworzą biżuterię. Marka Vinti specjalizuje się biżuterią w starym stylu z użyciem szkła, naturalnych metali, drewnem i kamieni. Marka Zięba z kolei tworzy biżuterię srebrną o unikatowych minimalistycznych wzorach. W niektórych pracach można zauważyć symbole menory oraz Gwiazdy Dawida. 

Pracownia Flores 

https://pracownia-flores.pl/

https://www.facebook.com/FloresPracowniaArt

Małgorzata Surma wytwarza biżuterię z różnorakich materiałów,w  tym z kamieni naturalnych. Jest to biżuteria lekka i zwiewna, prezentująca motywy florystyczne 

MUCHA NIE SIADA/PĘTELKI DWIE 

https://www.facebook.com/niesiadamucha/?locale=pl_PL

https://www.facebook.com/PetelkiDwie/

Jolanta Korżyńska zajmuje się metaloplastyką, w swoich pracach wykorzystuje kamienie i żywicę. Trudni się również dziewiarstwem i szydełkuje jarmułki. 

MIX CUDÓW ASI 

https://www.facebook.com/mix.cudow.asi/

Joanna Fidler tworzy papierowe pamiątki od kartek okolicznościowych po albumy, czekoladowniki i wiele innych. 

Gan-or/ ogród światła 

https://gan-or.wixsite.com/gan-or

https://www.facebook.com/szklomalowane/

Lucyna Hakenberg ręcznie maluje szklane lampion. W swoich pracach często nawiązuje do motywów judaistycznych. 

Rozpuszczalna Ryba 

https://www.facebook.com/RozpuszczalnaRyba

Aleksandra Klim szyje plecaki, torby i nerki na tkaninach tapicerskich, które dekoruje reprodukując stare grafiki, często związane z kulturą żydowską. 

MONIfaktura 

https://monifaktura.com/pl/

https://www.facebook.com/MONIfaktura/

https://www.instagram.com/monifaktura_com/

Monika Sikorska wykonuje ręczną ceramikę użytkową od filiżanek, kubków aż po talerze. Według twórczyni naczynia zaczynają się od myśli i wyobrażenia, aby potem jako szara glina mogły nabrać rumieńców i stać się gotowymi produktami. Są to naczynia wykonywane ręcznie i każde z nich ma swoją historię oraz kawałek duszy wykonawczyni. Kawa wypita z takiego kubka oraz zjedzone śniadanie z takiego talerza z pewnością należy do śniadania mistrzów. 

J.H JOFI 

http://jofi1.pl/

Robert Kułacz zaprezentuje kosmetyki, które zawierają w sobie minerały z Morza Martwego. 

ATUT – OFICYNA WYDAWNICZA 

https://www.atutoficyna.pl/home

Oficyna Wydawnicza ATUT od 30 lat zajmuje się publikacjami naukowymi i popularnonaukowymi, które związane są z kulturowym pograniczem Dolnego Śląska. Dostępne są książki niemiecko, angielsko oraz czeskojęzyczne. Nie zabraknie również literatury pięknej w języku polskim.

Szynol – Pracownia Ceramiki 

https://www.atutoficyna.pl/home

Jest to niezwykła ceramika wykonywana w pracowni przy użyciu koła garncarskiego. Są to obrazki ceramiczne, misy, patery, rzeźby i wiele innych ceramicznych tworów.