KONCERT Berjozkele Trio 1.08 – zmiana w programie

Uwaga! Zmiana w programie koncertowym! Z przyczyn od nas niezależnych, zespół Yaron Trio nie wystąpi w tym roku na Festiwalu. W poniedziałek 1 sierpnia zapraszamy na koncert zespołu “Berjozkele Trio” z charyzmatyczną Olą Bilińską. SZakupione bilety zachowują ważność.

Ola Bilińska

1.08.2022 |poniedziałek| godz. 20:00

KONCERT: BERJOZKELE TRIO

Synagoga, bilety: 40 zł (normalne), 30 zł (ulgowe) (Bilety zakupione wcześniej na koncert Yaron Trio zachowują ważność)

Ola Bilińska wraz ze swoim „Berjozkele Trio” dokonała niezwykłych muzycznych reinterpretacji tradycyjnych i przedwojennych piosenek w jidysz. Podczas koncertu zaprezentują program, na który składają się zarówno kołysanki i pieśni wieczorne, jak również cykl pieśni miłosnych. Ale to nie wszystko: Artyści wykonają również premierowe kompozycje, które nie zostały jak dotąd wydane. Ola Bilińska przybliża nam talent przedwojennych twórców i bogactwo kultury jidysz. Wokalistka, pod okiem jidyszystki Anny Rozenfeld, dokonała starań by jak najpełniej odtworzyć to bogactwo, z ogromną dbałością o brzmienie języka i interpretację.

OLA BILIŃSKA – wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów i muzyki oraz tłumaczka poezji polskiej na język angielski. W 2010 założyła swój autorski, mistyczno-folkowy zespół BABADAG, w międzyczasie działając w wielu zespołach o przeróżnych stylistykach – od miejsko-folkowych PŁYNÓW, po śpiewanie ze ZBIGNIEWEM WODECKIM I MITCH AND MITCH ORCHESTRA AND CHOIR. Równolegle rozpoczęła swoją przygodę z polską sceną „Nowej Muzyki Żydowskiej“. Zaproszona przez

Raphaela Rogińskiego do projektu From Thee to Thee, śpiewała w Białej Synagodze w Sejnach pieśni do tekstów średniowiecznych sefardyjskich poetów mistycznych. Dzięki Pawłowi Szamburskiemu po raz pierwszy wykonywała tradycyjne utwory ladino (SzaZaZe) i rozrywkowe standardy w jidysz (projekt Horny Trees Big Band). W 2015 roku zdobyła Folkowy Fonogram Roku – nagrodę Programu II Polskiego Radia za płytę „BERJOZKELE – kołysanki i pieśni wieczorne jidysz“ z autorskimi aranżacjami przedwojennych kołysanek w jidysz. Dwa lata później nominowana była do tej samej nagrody za „LIBELID – pieśni miłosne jidysz“, drugą płytę, na której sięga do muzyki w tym języku. Z repertuarem z obu albumów i warsztatami dla dzieci opartymi na kołysankach z „Berjozkele“ zjeździła całą Polskę i wiele zakątków Europy oraz USA. Współpracowała lub współpracuje z takimi postaciami muzycznej sceny jak: Mikołaj Trzaska, Macio Moretti, Olo Walicki, Maciej Cieślak, Raphael Rogiński, Andrzej Smolik, Pablopavo, Konrad Kucz czy Paweł Szamburski. Komponuje muzykę do spektakli teatralnych, słuchowisk i filmów. Warszawianka z urodzenia, mieszka z rodziną w Krasnogrudzie na Sejneńszczyźnie.

Wykonawcy:

Ola Bilińska – głos, gitara, elektronika

Michał Fetler – saksofon

Łukasz Owczynnikow – kontrabas