BLOK MUZYCZNY 20. Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA

KONCERTY MUZYKI ŻYDOWSKIEJ

2-7.06.2018, Synagoga Pod Białym Bocianem we Wrocławiu

2.06.2018 | sobota | KLEZMERSKA HAWDALA,godz. 22:08

KONCERT:  KLEZMAFOUR/Polska: Lublin, Białystok, Warszawa/

Synagoga, bilety: 40 zł, 30 zł.

KLEZMAFOUR – KLEZMERSKO-BAŁKAŃSKI TURBOFOLK

Klezmafour to zespół rozpięty pomiędzy Lublinem, Białymstokiem i Warszawą i właśnie z klezmerskiej tradycji tego regionu czerpie swoje inspiracje. Muzycy z tej grupy podchodzą do niej jednak w sposób zupełnie nowatorski, z wręcz punk rockową energią i bałkańskim szaleństwem.W ich utworach odnajdziemy inspiracje muzyczne z Rumunii, Bułgarii, Turcji, Syrii i Indii, a nawet z Jamajki.

Artyści z Klezmafour brzmienie tradycyjnych instrumentów doprawiają dużą dawką elektroniki, co w połączeniu z ich koncertową energią zawsze stanowi mieszankę wybuchową i porywa do tańca! Podczas wrocławskiego koncertu usyłszymy najnowsze utwory zespołu, nie można tego przegapić!

Klezmafour jest laureatem dwóch nagród niezwykle prestiżowego International Jewish Music Festival 2010 w Amsterdamie. Wygrana zaowocowała świetnie przyjętą trasą po USA i Kanadzie, gdzie grupa występowała przed kilkutysięczną publicznością u boku takich sław jak Balkan Beat Box, a także licznymi festiwalami za granicą. Międzynarodowe osiągnięcia zagwarantowały także zasilenie szeregów impresariatu i wydawnictwa Karrot Kommando obok tak znanych grup jak Kapela ze Wsi Warszawa, R.U.T.A., Żywiołak czy Vavamuffin.

Cytując organizatorów Internationales Klezmer Festival Fürth (Niemcy), gdzie bilety na koncert zespołu wyprzedano ciągu zaledwie kilku dni:

“Muzyka zespołu Klezmafour jest głęboko zakorzeniona w żydowskim folklorze, jednak zawiera wiele oryginalnych, żywiołowych kompozycji. Ich ekscytujące koncerty są świetnym przykładem harmonijnego zgrania muzyków. Klezmafour to coś więcej niż tylko powiew świeżości w muzyce klezmerskiej, to istny huragan!”

Więcej informacji na:

FB: https://www.facebook.com/klezmafour

Video: KLEZMAFOUR – W górę

Skład:

Andrzej Czapliński – wokal, skrzypce,

Wojtek Czapliński – klarnet,

Rafał Grząka – akordeon,

Kamil Siciak – perkusja, SPDSX,

Gabriel Tomczuk – kontrabas, moog, fx

3.06.2018 | niedziela|godz. 20:00

KONCERT:  THE LIBYANS /Izrael/

Synagoga, bilety: 55 zł, 45 zł.

THE LIBYANS – ŚWIĘTA MUZYKA ŻYDOWSKA Z LIBII po raz pierwszy w Polsce!

Gwiazda izraelskiej sceny muzycznej zagra po raz pierwszy w Polsce z okazji 20-lecia Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA! Święta muzyka żydowska z Libii zabrzmi w czerwcu w Synagodze Pod Białym Bocianem, dzięki niezwykle utalentowanym muzykom z zepsołu The Libyans, którzy przybędą do Wrocławia prosto z Izraela.

Koncert The Libyans to urzekające widowisko muzyczne, które przywołuje tradycję Libijskich Żydów i muzykę sakralną stworzoną przez Afrykański Wschód.

Projekt ma swoje początki w roku 2010, jego fundamenty sięgają do prawdziwych korzeni kultury. Yaniv Raba tropi i kolekcjonuje niezwykle rzadkie wiersze religijne zwane “piyutim”, które wraz z unikalnymi melodiami libijskich hymnów z upływem czasu zostały niemal unicestwione. To właśnie pod kierunkiem Yaniva Raby dokonano  wyboru, przeglądu i aranżacji wierszy, które weszły do albumu Wandering wydanego w 2013 roku.

Program koncertowy The Libyans łączy w sobie niezliczony materiał muzyczny i tekstowy. Zespół prezentuje bogatą muzyczną tradycję Libijskich Żydów, unikalny w fascynującym połączeniu stylów muzycznych – arabskiego, tureckiego, afrykańskiego i zachodniego.

Yaniv Raba i Yankale Segal, dyrektorzy muzyczni projektu zaprosili do współpracy jednych z najwybitniejszych izraelskich muzyków gatunku world music, poetów oraz czołowych artystów, takich jak: Berry Sakharov, Erez Lev Ari, Shai Gabso i Ravid Kahalani.

Projekt został zainicjowany i jest wspierany przez Organizację Or Shalom, która ratuje przed zapomnieniem pieśni i melodie. Album Wandering sprawia, że niektóre po raz pierwszy zostają udostępnione szerszej publiczności.Teraz okazję do ich wysłuchania będą mieli także Ci, którzy odwiedzą wrocławski Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA. Naprawdę warto!

Tę niezwykłą moc koncertów The Libyans potwierdzają recenzje w prasie:

Studia nagraniowe w Izraelu są pełne artystów, którzy próbują flirtować z tradycyjnymi piyutim (starożytne wiersze), ale niewielu wie, jak połączyć stare i nowe, nie tracąc swojej autentyczności. The Libyans są zdecydowanie dobrym przykładem tej mieszanki”.

/Yaki Hapistein – First Source – 4.6.2013/

Ekscytujący i emocjonujący album, pięknie i mistrzowsko wyprodukowany przez niezwykle utalentowanych artystów. Album oferuje szeroki wachlarz starożytnych, a czasem rzadkich piyutim (starożytne wiersze tradycyjne). Ta kompilacja wierszy jest rezultatem zdolnego reżysera muzycznych produkcji i znakomitego aktora Yaniva Raby, który sam wywodzi się z rodziny libijskich kantorów żydowskich”.

/Amos Oren – Habama – 5.6.2013/

Video: The Libyans – Wandering (Sacred Music from Libya)

Skład:

YANIV RABA – oud

YANKALE SEGAL – bass

YONATHAN SHARON – perkusja

YOGEV LEVY – ney

ELAD GABBAY – wokal

SAREL HACOHEN – kanun

4.06.2018 IponiedziałekI godz. 20:00

KONCERT: PIOTR BARON I CHÓR SYNAGOGI POD BIAŁYM BOCIANEM

JAZZOWE INSPIRACJE – Piotr Baron i Chór Synagogi pod Białym Bocianem

Synagoga, bilety: 30 zł (normalne), 20 zł (ulgowe) do kupienia tylko w Infromacji Turystycznej i Rowerowej ul. Świętgo Antoniego 8 oraz 2h przed kocertem w Infopunkcie festiwalowym przy Synagodze pod Białym Bocianem.

„Jazzowe inspiracje” to niezwykły koncert jedynego chóru synagogalnego w Polsce, który współpracuje z największymi kantorami naszych czasów – wrocławskiego Chóru Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka. Usłyszymy go już w poniedziałek 4 czerwca o 20:00 w ramach 20. Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA. Tej wyjątkowej muzycznej podróży nie można ominąć!

Kompozycje synagogalne wypełnione jazzowymi dźwiękami saksofonu – to zapowiedź najbliższego koncertu Chóru Synagogi pod Białym Bocianem, który odbędzie się podczas 20. Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA. Na jednej scenie zobaczymy wybitnego saksofonistę Piotra Barona, znakomitego organistę Piotra Rojka oraz jedyny chór synagogalny w Polsce, który współpracuje z największymi kantorami naszych czasów – wrocławski Chór Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka.

Modlitwy synagogalne, kołysanki, twórczość tradycyjna i ludowa oraz niespodzianki, sami artyści nie wiedzą gdzie ich to zaprowadzi.

O pomyśle na połączenie muzyki żydowskiej z jazzem opowiada Stanisław Rybarczyk – dyrektor artystyczny Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA we Wrocławiu .

Obydwaj z Piotrem Baronem, jako artyści szukamy inspiracji w podobnych miejscach w podobnych rzeczywistościach i wartościach. Ekscytują nas podobne doznania estetyczno-artystyczne i intelektualne. Dlatego postanowiliśmy spróbować połączyć nasze siły twórcze. Spróbować natchnąć śpiewy kantorów i chazanów jazzowymi dźwiękami saksofonu. Zawsze mówiłem, że muzyka żydowska jest oddechem wieczności, a szczególnie synagogalna, jazz jako muzyka improwizowana wydaje się pochodzić z tego samego źródła.

Śpiewacy Chóru Synagogi pod Białym Bocianem i wybitny jazzman Piotr Baron będą improwizować na odwieczne tematy synagogalne. Zaprezentują utwory zarówno oryginalne wypełnione nowymi inspiracjami, jak również nowe aranżacje tematów. Koncert wypełni muzyka synagogalna i tradycyjna muzyka żydowska. Usłyszymy między innymi nowe wersje: Kiddusha Kurta Weila, Josepha Rosenblatta Kaddish, Abrahama Ellsteina  Avijnum  Alkejnum – modlitwy, prośby o wybaczenie wszystkich grzechów.

Muzycy spróbują tego wieczoru odnaleźć improwizowane korzenie tradycji żydowskiej i jazzu.

SKŁAD:

Piotr Baron – saksofon

Magdalena Dynowska – sopran

Piotr Bunzler – tenor

Piotr Rojek – organy, fortepian

Chór Synagogi pod Białym Bociane

Stanisław Rybarczyk – dyrygent

5.06.2018 |wtorek | godz. 20:00

KONCERT: DOROTA HELBIN z zespołem /Kraków, Polska/

DOROTA HELBIN z zespołem – HEVENU SHALOM ALECHEM

Synagoga, bilety: 35 zł, 25 zł

Tradycyjne żydowskie pieśni w nowym wydaniu! Dorota Helbin to nowa gwiazda krakowskiej muzyki klezmerskiej. Urodzona krakowianka, zakochana  w piosence.Od wielu lat jako artystka niezależna koncertuje tworząc wiele różnorodnych programów muzycznychwe współpacy z wieloma znakomitymi muzykami. Jej liryczny sopran – odpowiednio zmodulowany – doskonale brzmi m.in. w klimatach  repertuaru  Edith Piaf, który w wykonaniu Helbin zdobył szczególne uznanie publiczności.

We Wrocławiu artystka zaprezentuje swój niezwykły projekt „HEVENU SHALOM ALECHEM” i wykona piosenki skomponowane przez Mistrza Leopolda Kozłowskiego do słów napisanych przez Jacak Cygana, a także tradycyjne melodie żydowskie w autorskiej interpretacji i przy akompaniamencie najbardziej uzdolnionych i specjalizujących się w muzyce klezmerskiej absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie: Mateusza Dudka (akordeon), Dawida Czernika (skrzypce) i Mateusza Frankiewicza (kontrabas). Usłyszymy m.in. Miasteczko Bełz, Na Kazimierzu, Balladę o Szmuliku, Jedzie Mojszele, Cymes czy Tak jak malował Pan Chagall.

Video:Dorota Helbin – Tak malował Pan Chagall

Skład:

DOROTA HELBIN – wokal

MATEUSZ DUDEK – akordeon

DAWID CZERNIK – skrzypce

MATEUSZ FRANKIEWICZ – kontrabas

6.06.2018 |środa| godz. 20:00

20:00 KONCERT: MAMALÖR /Ostrawa, Czechy/

MAMALÖR – PUMPERNAKLE

Synagoga, bilety: 35 zł, 25 z

Klezmerskie piosenki w czeskim wykonaniu – to trzeba koniecznie usłyczeć! Zespół Mamalör z Ostrawy gra piosenki inspirowane klezmerskimi melodiami i dopełnione własnymi, autorskimi tekstami w języku czeskim. Utwory śpiewane są przez wokalistkę i aktorkę ostrawskiego teatru Komorní scéna Aréna Terezę Cisovską. Grupa wykonuje rónież tradycyjne piosenki jidysz oraz utwory w języku hebrajskim. Muzycy sami siebie określają żartobliskie „wędrownymi grajkami żydowskiej muzyki”. Zespół występował  na licznych festiwalach w Czechach, na Morawach i na Śląsku, kilkakrotnie już zagrał też w Polsce. Niedawno nagrał płytę pt. Pumpernakle, na której znajdziemy piosenki z tekstami znanych czeskich poetów Antonína Sova i Františka Gellnera. Właśnie m.in. te najnowsze utwory usłyszymy we Wrocławiu.

Więcej informacji na:

strona internetowa: http://bandzone.cz/mamalor

FB: https://www.facebook.com/Mamalör-1409306849333984/

Video: MAMALÖR

Skład:

TEREZA CISOVSKÁ – wokal

TEREZA VRANEŠICOVÁ – akordeon

PALO NOWAK – intrumenty perkusyjne

JIŘI MACHÁČEK – skrzypce

MAREK CISOVSKÝ – gitara

JAKUB FREYWALD  – gitara basowa

7.06.2018|czwartek| godz. 20:00

KONCERT: ZESPÓŁ KLEZMERSKI SZTETL /Polska: Sejny, Warszawa/

ZESPÓŁ KLEZMERSKI SZTETL – WSCHÓD SPOTYKA SIĘ Z ZACHODEM

Synagoga, bilety: 35 zł, 25 zł

Warszawski Sztetl z okazji jublieuszu Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA po raz drugiodwiedzi Wrocław! Na ostatni koncert zespołu bilety wyprzedały się w niezwykle szybkim tempie.

Sztetl to projekt klezmerski założony z tęsknoty za kulturą i tradycją żydowską kwitnącą w okresie międzywojnia. Zespół jest laureatem Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja 2013. Pomysł na powołanie do życia formacji zrodził się w Warszawie, choć muzycy tworzący kolektyw wywodzą się z Sejn, małego miasteczka w północno-wschodniej Polsce. Każdy z muzyków naukę gry na instrumencie zaczynał od przygody z muzyką klezmerską w Ośrodku „Pogranicze – Sztuk, Kultur, Narodów”. Zespół występował w klubach, ośrodkach ściśle związanych z kulturą żydowską, Pałacu Prezydenckim a także  na weselach i potańcówkach. Tym, co wyróżnia Sztetl od innych formacji klezmerskich, jest bardzo mocne przywiązanie do tradycyjnych brzmień i budowanie repertuaru wyłącznie w oparciu o materiały źródłowe, zapisy nutowe i nagrania Żydów z okresu międzywojnia. Zespół wykonuje kompozycje z repertuaru starych mistrzów takich jak Abe Schwartz czy Henry Kandel. Adem Chamuon (Syria) dzieli się z zespołem pieśniami sefardyjskim śpiewanymi w Syrii w Libanie oraz wzbogaca brzmienie zespołu o tradycyjne instrumenty perkusyjne.

Więcej informacji na:

FB: https://www.facebook.com/Sztetl/

VideoSztetl – Papierosy

Skład:

TOMASZ STAWICKI – klarnet, klarnet basowy

RADEK POLAKOWSKI – akordeon, skrzypce, wokal

PIOTR JANIEC – tuba

ADEB CHAMOUN – darabuka, rigg, tar, bendir, wokal

PETER SOMOS – perkusja

Bilety do nabycia: w serwisie Ticketmaster.pl, w Centrum Informacji Turystycznej i Rowerowej (ul. św. Antoniego 8), w Synagodze pod Białym Bocianem II piętro (ul. P. Włodkowica 7), w Empiku oraz na 2 godziny przed koncertem w Synagodze Pod Białym Bocianem.

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Wrocław www.wroclaw.pl, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Taube Philantropies, Ambasady Izraela w Warszawie.