BLOK MUZYCZNY

22. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha

KONCERTY MUZYKI ŻYDOWSKIEJ

5-10.09.2020, Synagoga Pod Białym Bocianem we Wrocławiu

5.09.2020 | sobota |KLEZMERSKA HAWDALA| godz. 21:59
KONCERT: Klezmerska zawierucha! – Bum Bum Orkestar /Warszawa/
Synagoga, bilety: 30 zł ulgowe, 40 zł normalne.


Bum Bum Orkestar to zespół, w którym grają sami soliści, tworząc przy tym „harmonię doskonałą”.
Grupa powstał w 2014 roku. Wykonuje utwory, które są połączeniem muzyki bałkańskiej, klezmerskiej oraz polskiej. Wpływy tych trzech muzycznych światów sprawiają, że zespół zaraża publiczność niezwykłą energią, a zaraz potem wzrusza rzewną melodią, by na koniec porwać wszystkich do tańca. Każdy ich koncert jest niepowtarzalny i zarazem nieobliczalny. Każdy jest na swój sposób wyjątkowy. Nazwa formacji ściśle wiąże się z tym, jaką muzykę i w jaki sposób wykonują. Bombowa – bo fantastycznie zagrana i niesie ze sobą taką ilość emocji, energii i mocy, że brak na to opisowej skali. BUM BUM ORKeSTAR naprawdę czują bałkańskie rytmy a ponadto udowadniają, że tradycja muzyki klezmerskiej w Polsce nie tylko nie umarła, ale nadal jest wielką inspiracją dla kolejnych wykonawców. Zespól jest laureatem najważniejszych festiwali folkowych w Polsce takich jak: festiwal Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, „Mikołajki Folkowe”, czy „Dragon Folk Fest”. Muzycy reprezentowali również kraj za granicą, m.in. na największym festiwalu Trąbki Guča’2018 w Serbii.

Więcej informacji na:
strona internetowa: www.bumbumorkestar.com
FB: www.facebook.com/bumbumorkestar
Video: www.youtube.com/watch?v=zL-rjccirrg

Wykonawcy:
Oliwier Andruszczenko – klarnet, saksofon
Mateusz Wachowiak – akordeon, wokal
Piotr Janiec – tuba
Mateusz Sieradzan – tapan, wokal
Bartosz Stępień – sakshorn tenorowy
Damian Marat- flugelhorn, trąbka.


6.09.2020 | niedziela | godz. 20:00
KONCERT: Noc Nigunów – Vox Varshe /Warszawa/
Synagoga, bilety: 40 zł ulgowe, 50 zł normalne.

Projekt Noc Nigunów to dawka nieskrępowanej, transowej energii i głębokiego mistycyzmu zawartego w pięknej, do bólu prawdziwej muzyce chasydów. Niguny, czyli sylabiczne pieśni bez słów oraz ich taneczna odmiana wypełniona częstymi synkopami – rikudami, są specyficzną modlitwą, przy pomocy której w śpiewie i w tańcu, w euforycznym, transowym uniesieniu chasydzi modlą się do Boga. W projekcie Noc Nigunów razem z Vox Varshe gościnnie wystąpią Bartosz Szwaciński, Mateusz Szemraj oraz Bartosz Adeb Chamoun. Artyści poprzez intuicyjne połączenie swoich muzycznych światów, osadzonych w różnych religiach, stworzyli niezwykły projekt, będący barwną, głęboko zakorzenioną w tradycji, a zarazem wyśpiewaną i zagraną niesłychanie współcześnie opowieścią. Udało się wykreować uniwersalną, niemal pierwotną jedność w muzyce opartej na mistycznym uniesieniu wyznań, które choć różne, rodziły się przecież tak blisko siebie. Powstał wypełniony gęstymi emocjami, zjawiskowy projekt, który w intrygujący sposób tworzy nową muzyczną wartość. Zespół Vox Varshe to zespół wokalny, wykonujący muzykę wywodzącą się z tradycji żydowskiej. Trzonem zespołu jest Anna Woźnicka oraz Olga Mujkić. Vox Varshe został powołany do życia, aby poza popularną muzyką żydowską przybliżyć słuchaczom muzykę zapomnianą — często dostępną
jedynie dla wąskiego grona odbiorców w murach synagog. Zespół poddaje utwory synagogalne nowym eksperymentom muzycznym, poszukując w ten sposób własnego brzmienia i klucza interpretacyjnego.

Więcej informacji na:
FB: www.facebook.com/voxvarshe
Video: www.youtube.com/channel/UC7148YuVAqQ2owvH40JI99g
Wykonawcy:
Anna Woźnicka – sopran
Olga Mujkić – mezzo-sopran
Bartosz Szwaciński – tenor (gościnnie)
Adeb Chamoun – instrumenty perkusyjne, wokal
Mateusz Szemraj – instrumenty strunowe.


7.09.2020 | poniedziałek |godz. 20:00
KONCERT: Koncert Muzyki Synagogalnej | Yoni Rose /Niemcy/ – kantor | Chór Synagogi pod Białym
Bocianem| Piotr Rojek | Stanisław Rybarczyk
Synagoga, bilety: 40 zł ulgowe, 50 zł normalne.


Yoni Rose jest kantorem społeczności żydowskiej we Frankfurcie nad Menem w Niemczech. Jako
kantor Rose koncertował w Europie i Stanach Zjednoczonych, w tym w Budapeszcie, Pradze i Frankfurcie, a także w miastach w całych Niemczech. Niedawno zaśpiewał koncert z Chórem Wielkiej Synagogi w Jerozolimie pod dyrekcją Maestro Elli Jaffe, a także wystąpił jako gościnny kantor w Jerozolimskiej Wielkiej Synagodze. Zanim został mianowany na stanowisko kantora, śpiewał z
wieloma czołowymi amerykańskimi zespołami operowymi, w tym z Wolf Trap Opera, The Glimmerglass Festival i The Santa Fe Opera. Jest także laureatem kilku prestiżowych konkursów: był inalistą regionalnych przesłuchań Rady Opery Metropolitan oraz został nagrodzony w Konkursie im. Franza Liszta. Yoni Rose jest znany na scenie międzynarodowej jako kantor, artysta koncertowy i performer operowy. Doskonale radzi sobie w wielu stylach muzycznych, od klasycznych utworów muzyki synagogalnej przez utwory na Broadwayu po nowoczesne kompozycje. Nieustannie zachwyca publiczność i krytyków swoim talentem wokalnym i kunsztem.

Chór Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu jest jedynym chórem synagogalnym w Polsce, który już od blisko 25. lat przywraca do życia muzykę zamordowanych synagog, wykonując ją na najwyższym poziomie artystycznym. W jego repertuarze znajdują się utwory najwybitniejszych kompozytorów żydowskich. Chór powstał w kwietniu 1996 roku z inicjatywy znanego wrocławskiego dyrygenta Stanisława Rybarczyka oraz studentów i absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu
przy wsparciu Gminy Żydowskiej we Wrocławiu. Zespół regularnie towarzyszy nabożeństwom podczas świąt żydowskich i innych uroczystości w Gminie. Odegrał ogromną rolę w popularyzacj pieśni wybitnego wrocławskiego kantora, wykładowcy wrocławskiego Seminarium Rabinackiego w latach 1844-1889 Moritza Deutscha. Współpracuje z Europejskim Centrum Muzyki Żydowskiej w Hanowerze kierowanym przez Andora Izsáka. Krytyka muzyczna wyraża się o Chórze niezwykle entuzjastycznie, podkreślając wspaniałe umiejętności zespołu, a także niepowtarzalną atmosferę koncertów. Zespół występuje regularnie w Polsce i za granicą. Bierze udział w licznych wydarzeniach muzycznych, m.in.: Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Wratislavia Cantans, Festiwalu Warszawa Singera, wrocławskim Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA, Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Festiwalu Gaude Mater w Częstochowie, Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem. Chór uczestniczył w obchodach rocznicy Nocy Kryształowej w Hanowerze, Brunszwiku, Berlinie, Hamburgu i Görlitz. Wykonywał koncerty z najsłynniejszymi kantorami świata: Josephem Malovanym z Nowego Jorku, Alberto Mizrahim z Chicago, Moshe Schulhofem z Miami, Roslyn Barak z San Francisco, Shmuelem Barzilaiem z Wiednia, Moshe Sternem z Jerozolimy /kantorem Wielkiej Synagogi/, Laszlo Fekete z Budapesztu, Avitall Gerstetter z Berlina, Davidem Ullmannem z Jerozolimy, Israelem Randem z Tel- Awiwu, Yosephem Schwartzem i Moshe Fishelem z Izraela. Współpracował z Justyną Steczkowską, Mateuszem Pospieszalskim, a także z Orkiestrami Symfonicznymi Filharmonii Wrocławskiej, Częstochowskiej, Dolnośląskiej, Podkarpackiej, Orkiestrą Leopoldinum, Polsko-Niemiecką Młodą Filharmonią.


FB: https://www.facebook.com/ChorSynagogalny/
Video, Yoni Rose:
www.youtube.com/watch?v=srbKupB3dhU
www.youtube.com/watch?v=CvSJhGuBiSs
www.youtube.com/watch?v=l9FtSjM60Oo

Wykonawcy:
Yoni Rose /Niemcy/ – kantor
Chór Synagogi pod Białym Bocianem
Piotr Rojek – fortepian
Stanisław Rybarczyk – dyrygent.


8.09.2020 |wtorek | godz. 20:00
KONCERT: Ojfn weg – Roksana Vikaluk /Ukraina, Polska Synagoga, bilety: 30 zł ulgowe, 40 zł
normalne.


Roksana Vikaluk to wielki talent! Pochodząca z Ukrainy śpiewaczka, kompozytorka, aranżerka, aktorka, a także eseistka i pedagog śpiewa w 10 językach. Artystka sama gra na fortepianie i instrumentach elektronicznych oraz komponuje i aranżuje muzykę różnych stylów (klasyczna, folkowa, jazzowa). Wydała ponad 15 płyt, w tym 5 albumów autorskich. Nagranie płyty „MIZRAH”
powstało dzięki nagrodzie, otrzymanej z rąk Czesława Niemena na konkursie „Nowa tradycja” w Waszawie (płyta wydana przez miesięcznik Jazz Forum w 2002 roku). Vikaluk występuje z własnymi programami koncertowymi, ale jest również autorką muzyki do sztuk teatralnych. Wyreżyserowała m.in. sztukę „Tak było miło, było cicho… znowu licho. Czerwony Głód” wg książki Anne Applebaum „Czerwony Głód”, a także skomponowała muzykę do tego spektaklu. Premiery w językach polskim oraz niemieckim odbyły się w Warszawie (2018) oraz w Berlinie (2019). Obecnie współpracuje z Janem Kantym Pawluśkiewiczem (muzyka teatralna, koncerty) i z Teatrem Polskim we Wrocławiu (główna rola w spektaklu „Xięgi Schulza”, reż. Jan Szurmiej). Wspólnie z niemieckim multiinstrumentalistą Wolframem Spyrą (DER Spyra) tworzą̨ duet „Moon&Melody” oraz prowadzą galerię obrazu i dźwięku „WorldWideWindow” w Berlinie. Z kolei w ukraińskiej gazecie „Nasze Słowo” (Warszawa) prowadzi kolumnę „Korale”. Pełni również obowiązki wiceprezeski Centralnej Asocjacji Ukraińców w Niemczech. Najnowszy program koncertowy Roksany Vikaluk przeważnie oparty jest na opracowanej muzycznie przez artystkę poezji twórców ukraińskich, polskich, żydowskich oraz pieśniach tradycyjnych ukraińskich, krymsko-tatarskich, żydowskich. Autorska interpretacja udowadnia, że Roksanę interesuje niemal wszystko. Artystka uważa, że świat wokół jest już sam w sobie twórczy, jednak najwięcej czerpie ze słowiańskiego folkloru – zwłaszcza ukraińskiego i bliskowschodniego.

Video:
www.youtube/eVfEfz6YMAM
www.youtube/S-Bf0_wWn9U

Wykonawcy:
Roksana Vikaluk – śpiew, fortepian, instrumenty elektroniczne.


9.09.2020 | środa | godz. 20:00
KONCERT: Pieśni Żydowskiego Polesia /Jerozolima, Warszawa/
Synagoga, bilety: 30 zł ulgowe, 40 zł normalne.

Pieśni Żydowskiego Polesia to nostalgiczna i żywiołowa podróż na Kresy. Projekt przywołujący obraz utraconego wielokulturowego świata dawnego Polesia – pogranicza kultur. Olga Avigail-Mieleszczuk – wokalistka, pieśniarka, akordeonistka, badaczka wschodnioeuropejskich tradycji muzycznych obecnie mieszka w Jerozolimie. Czerpie z tradycji żydowskiej, ukraińskiej, polskiej, wykonując tradycyjne pieśni ludowe w języku jidysz, przyśpiewki pasterskie i polskie tanga. W repertuarze szczególne
miejsce zajmują utwory Mariam Nirenberg – żydowskiej pieśniarki z Czarnowczyc koło Kobrynia. Koncert „Pieśni Żydowskiego Polesia” miał swoją premierę w Lincoln Center w Nowym Jorku, był prezentowany na Festiwalu Chutzpah! w kanadyjskim Vancouver, festiwalu muzyki żydowskiej w Berkeley California, Festiwalu Warszawa Singera oraz w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku, Centrum Muzycznym Blumental w Tel Awiwie i wielu innych miejscach. Projekt zaowocował również płytą „Pieśni Sztetla”, która spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem zarówno krytyki jak i publiczności.

Więcej informacji na:

strona internetowa: www.olgamieleszczuk.com.pl
Video:
www.youtube.com/watch?v=jJ9cD1soM8M
www.youtube.com/watch?v=0deVorp2288

Wykonawcy:
Olga Avigail-Mieleszczuk – wokal
Marta Maślanka – cymbały
Robert Lipka – akordeon
Małgorzata Szarlik – skrzypce
Michał Woźniak – kontrabas.


10.09.2020| czwartek | godz. 20:00
KONCERT: Jidysze Perł – Nina Stiller
Synagoga, bilety: 30 zł ulgowe, 40 zł normalne.


Jidysze Perł, czyli Żydowskie Perły to pełen efektów koncert Niny Stiller – charakterystycznej artystki obdarzonej oryginalnym głosem. Oprócz ludowych, tradycyjnych utworów prezentowanych w językach oryginalnych, czyli po hebrajsku i w jidysz, oraz w poetyckich przekładach na język polski Roberta Reuvena Stillera usłyszymy także piosenki kabaretowe, popularne i poezję wielkich poetów żydowskich: Mangera, Gebirtiga, czy Goldfadena. W repertuarze jest też parę lubianych dawnych szlagierów, jak: „Majn jidysze mame” po polsku z tekstem Hemara, a w języku jidysz: „Tum bałałajkę”, „Majn sztetele Bełz”, czy utwór „Ot azoj!”. Recital JIDYSZE PERŁ był prezentowany m.in. w Operze Śląskiej; na XV Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie, w Muzeum „Galicja” w Krakowie; w Synagodze Wysokiej w Krakowie, na IX Festiwalu Kultury Żydowskiej „Ślad” w Radomiu; oraz dla uczczenia Roku Ireny Sendlerowej na XIX Międzynarodowym Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn. Zaplanowano także koncerty m.in w Kopenhadze, Londynie oraz w Tibilisi. Recital Niny Stiller ma także wartość edukacyjną – wszystkie utwory poprzedzone są odpowiednim komentarzem nawiązującym do tradycji, historii narodu żydowskiego, czy autora lub kompozytora danego utworu.

Wykonawcy:
Nina Stiller – śpiew
Artur Jerzy Zieliński – fortepian.

Bilety do nabycia w: Centrum Informacji Turystycznej i Rowerowej przy ul. Św. Antoniego 8, na
www.ticketmaster.pl, w sieci sklepów Media Markt oraz na dwie godziny przed koncertem w
Synagodze pod Białym Bocianem.
W trosce o bezpieczeństwo uczestników koncerty w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha
będą się odbywać zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
dotyczącymi organizacji wydarzeń kulturalnych w czasie epidemii COVID-19.

Projekt współfinansowany ze środków: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Taube Philantropies, Ambasady Izraela, Gminy
Wrocław, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny.