SIMCHA – spotkania literackie

Festiwal SIMCHA zaprasza na spotkania z autorkami i autorami książek o kulturze żydowskiej, biografii i literatury faktu: Agatą Ganczarską, Jackiem Tacikiem, Konstantym Gebertem, Tamarą Włodarczyk i Zbigniewem Komorowskim, a także na rozmowę Klubu Książki Żydowskiej, którą poprowadzi Urszula Rybicka (Żydoteka). 

Festiwal będzie okazją do spotkania autora książki „Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela” (Agora, 2023). Były ambasador RP w Tel Awiwie, Maciej Kozłowski, pisze o tej pozycji: „Konstanty Gebert patrzy na Izrael ze szczególnej perspektywy: religijnego Żyda, a jednocześnie liberalnego demokraty, który osobiście angażował się w zwalczanie różnych form opresji w Polsce i na świecie. Jego opowieść o Izraelu jest barwna, ale bez lukru i bez prześlizgiwania się nad najtrudniejszymi dylematami. Fascynująca lektura”.

Urszula Rybicka poprowadzi spotkanie z Jackiem Tacikiem, autorem kontrowersyjnego i rzetelnego reportażu obnażającego cynizm i krótkowzroczność tych, którzy uwierzyli, że uda się usunąć szarości i plamy z polsko-żydowskiej historii – „Jak nie lubić Żyda?”. Joanna Degler porozmawia z Agatą Ganczarską o jej najnowszej publikacji „Tutejszy – suwalskie korzenie twórczości Morrisa Rosenfelda”, która ukazała się w tym roku nakładem wydawnictwa Pogranicze. To pierwsza polska biografia tego kanonicznego jidyszowego pisarza, uzupełniona w stosunku do istniejących tekstów biograficznych o nieznane wcześniej fakty z jego życia, takie jak np. zupełna zmiana tożsamości.

Tamara Włodarczyk na przestrzeni ostatnich piętnastu lat przeprowadzała rozmowy z polskimi Żydami związanymi z Wrocławiem, zapis osiemnastu z nich składa się na wydaną nakładem AD REM książkę „Wrocławski jidyszkajt. Rozmowy z polskimi Żydami”. Podczas spotkania autorka opowie niezwykłą historię o żydowskich losach, ale też o żydowskiej tożsamości, o żydowskości, kiedyś nazywanej jidyszkajtem. Ważną grupę rozmówców stanowią przedstawiciele tzw. drugiego pokolenia polskich Żydów, urodzeni już po wojnie na Dolnym Śląsku, którzy odegrali ważną rolę w reaktywacji organizacji żydowskich we Wrocławiu w latach 80. i na początku lat 90. XX wieku. Inną grupą rozmówców byli żydowscy emigranci, mieszkający w Izraelu, Stanach Zjednoczonych i Szwecji. Choć wyemigrowali z Polski w połowie lat 50. lub po Marcu’68, nadal utrzymują kontakty z krajem swojego pochodzenia, a ich związki z Wrocławiem są bardzo silne.

Zaplanowano też spotkanie ze Zbigniewem Komorowskim, autorem „Sztetl Koluszki” (Księży Młyn Dom Wydawniczy, 2023) – dokumentalnego zapisu dziejów Żydów z Koluszek, niedużej miejscowości położonej blisko Łodzi. Opisane w książce historie dotyczą losów koluszkowskich Żydów w okresie międzywojennym, podczas Zagłady i po wojnie. Ze szczególnym uwzględnieniem autor zawarł w niej dzieje Ocalałych, ale także Sprawiedliwych z Koluszek.

Na festiwalu SIMCHA przyjrzymy się nowej powieści najbardziej poczytnej izraelskiej pisarki! Zeruya Shalev jest autorką bestsellerów — czytelnicy znają ją m.in. z książek „Ból” oraz „Mąż i żona”. Tematem spotkania Klubu Książki Żydowskiejbędzie powieść „Los” (W.A.B, tłum. M. Sommer) Zeruyi Shalev, która wciąga i intryguje już od pierwszego rozdziału, gdy bohaterki książki powoli ujawniają tajemnice swojego życia. Izraelska sceneria służy Shalev do opowiedzenia niezwykłej historii oraz skłania do namysłu nad tym, czy wszystko w życiu jest dziełem przypadku. Spotkanie poprowadzi Urszula Rybicka, założycielka Fundacji Żydoteka – organizatorki KKŻ.

Na wszystkie spotkania literackie wstęp wolny. W ramach każdego ze spotkań autorskich możliwe będzie zakupienie książki.

29.07.2023 | sobota

14:00 Agata Ganczarska „Tutejszy – suwalskie korzenie twórczości Morrisa Rosenfelda”, 

prowadzi prof. Joanna Degler /Katedra Judaistyki, UWr/

Aula Katedry Judaistyki, wstęp wolny

18:00 Jacek Tacik „Jak nie lubić Żyda?”, prowadzi Urszula Rybicka /Żydoteka/

OP ENHEIM, wstęp wolny

30.07.2023 | niedziela 

19:00 Słuchowisko „Miłość szuka mieszkania” Jerzego Jurandota

reż. Janusz Kukuła, prod. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce

Mleczarnia, wstęp wolny

31.07.2023 | poniedziałek

18:30 Tamara Włodarczyk „Wrocławski jidyszkajt. Rozmowy z polskimi Żydami”

Empora Synagogi, wstęp wolny

1.08.2023 | wtorek

18:00 Konstanty Gebert „Pokój z widokiem na wojnę”, prowadzi Urszula Rybicka /Żydoteka/

Empora Synagogi, wstęp wolny

2.08.2023 | środa

17:00 Klub Książki Żydowskiej 

Spotkanie wokół powieści „Los” Zerui Shalev prowadzi Urszula Rybicka/Żydoteka/

Mleczarnia, wstęp wolny

3.08.2023 | czwartek

18:30 Zbigniew Komorowski „Sztetl Koluszki”, prowadzi Urszula Rybicka /Żydoteka/

Empora Synagogi, wstęp wolny